Strela jasná okovaná! Nevšedná výstava streleckých terčov po prvýkrát sprístupnená v Múzeu mincí a medailí v Kremnici


4037   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Nová výstava streleckých terčov Strela jasná okovaná, Kremnica, Rytiersky turnaj

Zábavné, ľúbostné, poučné a dokumentujúce vtedajší súdobý život. Také pestré sú motívy maľované na streleckých terčoch vystavených v Meštianskom dome, v ktorom sa zároveň odohráva príbeh z dejín Kremnického meštianskeho streleckého spolku. Múzejná kolekcia obsahuje 138 zreštaurovaných a zdigitalizovaných maľovaných terčov z rokov 1837 – 1896. Je zároveň treťou najväčšou zbierkou na Slovensku. Ide o zaujímavú exkurziu a spoznávanie trávenia voľného času minulých období. Už samotný názov veľa vypovie –  Strela jasná okovaná!

Nová výstava streleckých terčov Strela jasná okovaná, Kremnica, Cisarsky orol

Aj terče majú svoje príbehy

Dosiaľ nepoznané príbehy streleckých terčov (i samotných aktérov streľby) sú väčšinou zahalené rúškom tajomstva. Kto boli ich tvorcovia, kto boli napríklad strelci? Ako vznikali motívy terčov? Sú to skutočnosti nepoznané a preto môžu byť pre mnohých zaujímavé. Tajomné pozadie dokumentuje a odhaľuje zaujímavá expozícia, ktorá sprostredkúva dejiny kremnického streleckého spolku a jeho členov. Ich pôsobenie a aktivity zasadzujú do širších historicko-spoločenských kontextov. Atraktívna inštalácia, súhra osobitého architektonického priestoru, svetla a zvuku ponúkne návštevníkom bezpochyby nevšedný zážitok a silnú emóciu.

Neprehliadnite:
Viete, že v Detve sa narodil prvý slovenský námorný kapitán?

Strela jasná okovaná_otvorenie výstavy

Národná banka Slovenska – Múzeum mincí a medailí v Kremnici slávnostne sprístupní novú historicko-umeleckú výstavu odbornej verejnosti v stredu 9. septembra 2020 o 15:00 hod. Pre širokú verejnosť je nová dlhodobá výstava streleckých terčov otvorená od 10. septembra 2020.

LOGO NBS

 

 

 

NBS – Múzeum mincí a medailí
Meštiansky dom
Štefánikovo námestie č. 32/38, Kremnica

Viac na:
www.muzeumkremnica.sk
facebook