Región Šariš je pre turistov vysnívaný raj. Túry i cyklistické trate plné zážitkov a nových poznatkov

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Región Šariš, Bardejov, Pamätník Juraja Wintera

Región Šariš ponúka perspektívu rastu turizmu v medzinárodnom meradle. Jeho pýchou sú napríklad liečivé singletracky a cyklocesty v okolí Bardejova prepojené na slovenskú časť cyklookruhu Aquavelo.  Slovom, prírodná scenéria a historické a kultúrne dedičstvo tunajšieho kraja je studnicou na načerpanie nových duševných i fyzických síl. Najlepšou radou je pozvánka za zážitkami na spoznávanie unikátnej fauny, flóry i rozmeru ľudskej tvorivosti. Tej sa tu medze nekladú…

Rozhľadňa Kamenná hora

Rozhľadňa Bardejov-Kamenná Hora, z ktorej je nádherný výhľad predovšetkým na mesto Bardejov. Rozhľadňa je pre ľahko prístupná aj pre malé deti. Samotný objekt s okolím poskytuje možnosti aktívneho trávenia času pre celú rodinu. Záujemcovia si môžu na otvorenom ohnisku vedľa rozhľadne opekať (za prísnych podmienok a zvýšenej pozornosti) a len tak sedieť na lavičkách a rozjímať… Rozhľadňa je dominantou dolnej časti Kamennej hory a je ľahko prístupná po červenej turistickej značke z kúpeľov i Bardejova, pretože je priamo na tejto využívanej turistickej magistrále.

OOCR Šariš Bardejov 

Turistické trasy Čerešňa, Tri studničky a Ostrá Hôrka

Chodníky Čerešňa a Tri studničky slúžia nielen obyvateľom Bardejova a širšieho regiónu, ale aj návštevníkom Bardejovských Kúpeľov. Trasy niektorých okruhov sú vo viacerých úsekoch spoločné. Diferencujú sa podľa kategórie obtiažnosti a spravidla vedú na vyhliadkové, alebo cieľové body, ktoré sú vybavené odpočívadlami, prístreškami, otvorenými alebo krytými ohniskami a inými technickými zariadeniami. Pozdĺž chodníkov sú umiestnené otvorené a kryté lavičky, ktoré je možné použiť v prípade odpočinku, alebo nepriaznivého počasia. Turistický chodník Ostrá Hôrka má spolu 3 okruhy, najväčší meria 3,5 km, stredný 1,5 km a najmenší 1 km. Slúži horským cyklistom, turistom, v zime bežkárom a je vhodný aj na prechádzky rodín s deťmi.

Región Šariš

Hrad Zborov

Jedným z najvýznamnejších hradov na severovýchode Slovenska je zrúcanina hradu Zborov, nazývaného aj Makovica. Hrad je celoročne voľne prístupný a vedú k nemu dobre značené turistické a cykloturistické trasy. Pešo je z obce Zborov po žltej značke so strmým výstupom vzdialený cca 30 min.

Región Šariš, Hrad Zborov

Pre rodiny s deťmi je vhodnejšia trasa po červenej značke alejou starých dubov v trvaní cca 45 min. Z Bardejovských Kúpeľov vedie k hradu 8 km dlhý chodník.

Neprehliadnite:

OOCR Šariš Bardejov, údržba singletrackov

Údržba singletrackov, turistických chodníkov i tankov pred zimnou turistickou sezónou

Fotogenické klenoty Bardejova, mesta so značkou UNESCO

Mesto Bardejov sa právom hrdí opakovanými prvenstvami v súťaži o Najkrajšie mesto Slovenska. V súčasnosti je takýmto fotogenickým hitom socha kata v centre Bardejova na Radničnom námestí, pod ktorého sekeru si turisti radi dobrovoľne sami kladú hlavu na klát a s takýmto úlovkom sa potom radi hrdia či nadrozmerný nadpis BARDEJOV.
Medzi ďalšie fotogenické klenoty mesta patrí renesančná radnica a Bazilika Svätého Egídia,  Židovské suburbium – Stará synagóga v Bardejove. Zaujímavosťou sú aj zachované Bardejovské bašty. Navštevovanou je Ulička Johna Lennona a Parčík Johna Lennona v centre Bardejova, ktoré sú spolu s rodinným domom zasvätené pamiatke geniálneho hudobníka.

Región Šariš, Bardejov 20. výročie zápisu do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO

Vychýrené Bardejovské Kúpele

Jesenné mesiace patria v kúpeľoch tradične k najobľúbenejším obdobiam. Počasie je príjemné, nie sú už horúčavy a hlavné kapacity kúpeľov sú vtedy obsadené. Celé jesenné obdobie s nádychom babieho leta je vo všeobecnosti obľúbeným obdobím na návštevu kúpeľov a liečbu v nich, hlavne pre starších ľudí a rodiny. Kúpele ponúkajú rôzne typy akciových pobytov, vrátane tých pre rodiny s deťmi. Zaujímavosťou je najstarší skanzen na Slovensku, tenisové dvorce, krytá hala, preliezačky, minigolf, kúpeľné singletracky, kyslíková dráha, či neďaleké spomínané historické mesto Bardejov, či hrad Zborov a mnohé iné atrakcie.  Medzi hlavné atrakcie patrí bronzová socha v životnej veľkosti rakúskej cisárovnej a uhorskej kráľovnej Alžbety zvanej Sisi.  Dôstojný pamätník je spomienkou na pobyt panovníčky, ktorý vznikol v roku 1903. Cisárovnú  pripomínajú aj Múzeálny apartmán a kráľovský apartmán Sisi.


V kúpeľoch dominuje jedna z najdlhších lávok na Slovensku – Lávka priateľstva v Bardejovských Kúpeľoch, dlhá 54,2 m s výškou veže 11,6 m. Bardejovské kúpele majú desať prameňov, ktoré vyvierajú na pomerne malej ploche vo vnútornom kúpeľnom území. Bardejovská minerálna voda je prírodná-liečivá, slabo až stredne mineralizovaná, hydrogén uhličitanovo-chloridová, sodná, železitá uhličitá, studená, hypotonická, so zvýšeným obsahom kyseliny boritej. Zo všetkých slovenských kúpeľov majú najširšie indikačné zameranie.

Jedinečné drevené kostoly

V okrese Bardejov k nim patria: Hervartov (zapísaný do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO), Tročany, Krivé, Kožany, Lukov, Frička, Jedlinka, Mikulášová, Zboj. V okrese Svidník: kostolík v skanzene Svidník, ďalej Potoky, Šemetkovce, Miroľa, Krajné Čierno, Ladomirova a Bodružal (zapísané do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO), Príkra, Dobroslava, Nižný Komárnik, Vyšný Komárnik, Medvedie, Hunkovce, Korejovce.

Vojnová turistika

Pre rodinné výlety s deťmi, sú atraktívne miesta bojov oboch svetových vojen na severovýchode Slovenska. Nikde na Slovensku nie je toľko pamätníkov a pamätných miest na obe svetové vojny ako v okolí Dukly a Svidníka. V areáli vojenského múzea ako aj okolo cesty do Svidníka je rozmiestnených 55 kusov rozličnej ťažkej bojovej techniky.

Pamatnik na Dukle, Región Šariš

Deti i dospelí si tu môžu prehliadnuť tanky, delá, lietadlá a vojenskú techniku, nazrieť do bunkrov a zvrchu sa pozrieť na bojiská, či vidieť miesta odpočinku tisícok mŕtvych. Všetko je to obklopené zachovanou prírodou s dobre značenými turistickými trasami, miestami na odpočinok a opekanie.

Text a foto: OOCR “ŠARIŠ” BARDEJOV

Viac na:www.visitbardejov.sk