Slnko a seniori. Aj v tomto prípade platí: dobrý sluha, no zlý pán. Užitočné rady ako sa chrániť pred úpalom


2547   -   1
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
slnko a seniori

Slnko a seniori. Symbióza, ktorá môže byť aj nebezpečná. Letá sú z roka na rok horúcejšie a je naozaj náročné sa tomu prispôsobiť. Na jednej strane potrebujeme slnko kvôli dobrej nálade a zdraviu, na druhej strane môže byť pobyt na ňom nebezpečný. Pre niektorých seniorov dokonca smrteľne!

Úpal, teda prehriatie organizmu, je nebezpečný stav spôsobený pobytom na slnku. Nebezpečný je aj preto, že sa nemusí prejaviť hneď. K prehriatiu organizmu môže dôjsť aj po niekoľkých po sebe nasledujúcich dňoch, keď sme na slnku strávili iba pár hodín. Stačí, aby nočná teplota neklesla pod 25 °C. Prvými tichými signálmi hypertermie sú opuchnuté členky a chodidlá, nechutenstvo a pocit vyčerpania. Bolesti hlavy, zimnica, triaška, horúčka, závraty či vracanie prichádzajú s niekoľkohodinovým až niekoľkodňovým odstupom. Tento stav je vážnou záťažou pre organizmus a pokiaľ je oslabený vekom či ďalšími diagnózami, môže ísť skutočne o život. Okrem vyššie spomínaných príznakov môže dôjsť aj k zmätočnému správaniu, k letargii a vylúčiť sa nedá ani upadnutie do bezvedomia.

Pomoc seniorom

„Ak senior žije sám a má podozrenie na úpal, určite by situáciu nemal podceňovať. Pokiaľ mu to jeho stav dovoľuje, mal by neodkladne vyhľadať lekársku pomoc, prípadne zavolať si sanitku je najlepšie riešenie,“ hovorí Adriana Škriniarová z Agapé Senior Park. Kým príde pomoc, treba byť na chladnom, tienistom mieste a pomáha aj ochladzovanie zápästí, krku a členkov studenými obkladmi.

 

slnko a seniori

V  zariadeniach pre seniorov ako aj špecializovaných zariadeniach je ošetrovateľská pomoc poruke. Táto pomoc je viac ako žiaduca, pretože úpal môže byť pre seniora skutočne život ohrozujúci,“ pokračuje A. Škriniarová.

Vhodné chladenie

K prehriatiu citlivého organizmu seniora však môže dôjsť aj v interiéri, preto sú v ňom počas horúcich dní nutné menšie úpravy. Ochladzovanie priestoru klimatizáciou nie je najšťastnejšie riešenie, môže však pomôcť. Najvhodnejšia je taká klimatizačná jednotka, ktorá má funkciu wind free, teda nerobí prievan, pretože vzduch z nej prúdi cez tisícky otvorov umiestnených na prednej strane. Teplota na klimatizácii by mala byť nastavená maximálne o 5 stupňov nižšie, než je vonkajšia teplota. Zabráni sa tak teplotnému šoku, keď senior vyjde z miestnosti von, aj vysušovaniu slizníc a očí. Nevýhodou zase je, že tento rozdiel v teplotách nemusí byť dostačujúci na to, aby sa organizmus neprehrial.

Neprehliadnite:

pasívny príjemViete, čo je pasívny príjem? Naša odpoveď a zároveň dobrá rada: najlepšia cesta k pokojnej starobe

Pripomíname

„Treba myslieť na to, že termoregulácia už nie je u seniorov taká funkčná. Keďže má v dôsledku fyziologických zmien na telesnej úrovni a aj vplyvom niektorých diagnóz alebo liekov zhoršené vnímanie vonkajšej teploty, aj uprostred horúceho letného dňa mu môže byť zima. V praxi máme vyskúšané, že pomáha, ak sú priestory, kde sa senior cez deň zdržiava, zatienené. Je dobré, ak sa ochladzujú, nie však priamo. Na vychladenie miestnosti je možné využiť aj chladenie povrchmi, ako napríklad v strope alebo v podlahách,“ delí sa o skúsenosti z praxe A. Škriniarová. Malou veľkou pomocou môže byť v kombinácii slnko a seniori aj stolný ventilátor, ku ktorému sa položí sklenená alebo kovová miska naplnená ľadom. Ten sa pomaly roztápa a vzduch, ktorý ventilátor ochladzuje, je obohatený o studenú vodnú paru.

Oblečenie, ktoré chráni

Podľa A. Škriniarovej je veľmi vhodné dozerať aj na letný seniorský šatník. Pokiaľ starý človek žije sám, určite mu dobre padne, ak mu pomôžete vytriediť oblečenie tak, aby mal poruke ľahké kúsky svetlých farieb z prírodných materiálov, ako sú ľan a bavlna.
„U nás dohliadame aj na to, aby oblečenie bolo skôr voľnejšie než úzke. Súčasťou letného šatníka by mali byť aj ľahké klobúky či čiapky a slnečné okuliare. Vrstvu ochranného krému s UV filtrom tiež považujeme za samozrejmosť a dbáme o to, aby ju seniori mali na sebe,“ pokračuje odborníčka zo Senior Agapé Park. Seniori by nemali zabúdať ani na repelent, pretože aj zdanlivo neškodné uštipnutie hmyzom môže mať v kombinácii s niektorými užívanými liekmi komplikovaný priebeh.

Obohatená voda

Už to bolo povedané a napísané nespočetne veľakrát – seniori málokedy pociťujú smäd, preto by mali dbať na pitný režim. Nedostatok tekutín bol a je jednou z najčastejších príčin ich zhoršeného zdravotného stavu počas letných horúčav.
„Seniori rovnako ako deti nemusia pociťovať smäd, lebo v ich mozgových štruktúrach nastali vekom zmeny, ktoré spôsobujú, že telo nedostáva signály o nedostatku vody. Preto je dôležité, aby si seniori, ktorí žijú sami, v pravidelných intervaloch chlipli niekoľko dúškov vody,“ upozorňuje A. Škriniarová.

slnko a seniori

Chladené nápoje

Okrem vody sa v praxi osvedčili aj chladené čaje či ovocné a bylinkové limonády.
„S našimi seniormi lekár vždy začiatkom leta hovorí o liekoch, ktoré užívajú, pretože vysoké teploty účinky niektorých z nich znižujú či inak ovplyvňujú. Takéto poradenstvo sa určite hodí pre každého seniora, bez ohľadu na to, či žije v zariadení, s rodinou alebo sám. Výhodou telemedicíny je, že stačí lekárovi alebo lekárnikovi zavolať, netreba nutne absolvovať návštevu v ambulancii,“ uzatvára A. Škriniarová z Agapé Senior Park.

Slnko a seniori… a leto ako čas pohody

Bolo by nesmierne na škodu, keby seniori leto prežili iba v zatemnenom interiéri. Slnko je pre nich rovnako blahodarné ako stretnutia s inými ľuďmi a pohyb. Stačí si na tieto aktivity vybrať vhodný čas – dopoludnie, popoludnie, večer, podvečer. Počas najhorúcejších hodín sa odporúča ostať v bezpečí chladnejšieho interiéru.

Foto: iStock