Človek typu ,,Homo sedens” si často ,,vysedí” hemoroidy, alebo ako si možno zlatú žilu doslova ,,vysedieť”
Hemoroidy ľudstvo sprevádzajú už od nepamäti. Ľudovo sa im hovorí aj ,,zlatá žila”. Je to však poklad, o ktorý nikto nestojí. Krvácajú, bolia, spôsobujú problémy pri vyprázdňovaní a komplikácie v podobe opuchu, mokvania, hnisania či až trombózy. Už francúzsky kráľ Ľudovít XIV. podstúpil operáciu hemoroidov v roku 1686. V súčasnosti sú však doslova civilizačným ochorením.
„Hemoroidy majú všetci, ale nie všetci pre ne aj trpia,“ povedal doktor Antonio Longo z Palerma, objaviteľ metódy odstraňovania hemoroidov známej ako Longova metóda. Priebeh ochorenia totiž môže byť aj bezpríznakový. Odhaduje sa, že hemoroidmi trpí 60 – 90 % populácie a zároveň sa zistilo, že väčšina pacientov s hemoroidmi má aj chronické žilové ochorenie známe ako kŕčové žily – varixy. Hemoroidy patria do tejto skupiny ochorení tiež. Sú to vlastne ,,kŕčové žily konečníka”.
Zvýšený tlak na žily ,,tam dole”
Z anatomického hľadiska sa hemoroidy vyskytujú v tzv. análnom kanáli, ktorý sa začína pri ritnom otvore a má hĺbku päť centimetrov. Existujú vonkajšie a vnútorné hemoroidy. Častejšie sú tie vonkajšie, ktoré je možné aj nahmatať v podobe akejsi hrčky. Vnútorné sú už vnútri análneho kanála. Samotný konečník siaha až do hĺbky 15 cm a za ním je už hrubé črevo. Príčiny vzniku hemoroidov sú rôzne. V prvom rade ide o genetický faktor, ak má jeden z rodičov chronické žilové ochorenie, deti ho budú mať so 75 percentnou pravdepodobnosťou tiež. Ak majú hemoroidy alebo varixy obaja rodičia, pravdepodobnosť, že sa s týmto problémom v istom veku stretne aj ich potomok, je až 90-percentná.
Kde hľadať príčiny?
„Predpokladá sa, že hlavným dôvodom vzniku hemoroidov je zvýšený tlak na žily konečníka a ako dominantná príčina vrodená porucha spojivového tkaniva. Prirodzene, nezanedbateľnú úlohu zohráva aj životný štýl v zmysle nedostatku pohybu, stravy chudobnej na vlákninu, nedostatok tekutín, čo vedie k zápche a ku nepravidelnému vyprázdňovaniu,” vysvetľuje gastroenterologička z Bratislavy MUDr. Anna Gojdičová. „Určite netreba podceňovať ani zadržiavanie stolice a odkladanie vyprázdňovania na neskôr a takisto dlhé vysedávanie na toalete, dnes také populárne s mobilom v ruke.”
Sedenie na záchodovej doske je síce pohodlné, lenže vonkajší análny zvierač ostáva podvedome otvorený príliš dlho. Na „veľkú“ by sme tak mali chodiť len vtedy, keď je to naozaj potrebné, netlačiť nasilu a nemali by sme tým stráviť viac ako 5 minút.
Hemoroidy majú svoje štádiá. Aké je to vaše?
Zvýšený tlak v konečníku býva aj pri dvíhaní ťažkých bremien. Napríklad u pracovníkov v rôznych skladoch, nosičov nábytku, ale aj u kulturistov a športovcov s nesprávnou technikou cvičenia vo fitnescentrách. Zvýšený tlak v panvovej oblasti vzniká aj pri namáhavom kašli, kýchaní, preto majú hemoroidy často pacienti s chronickými ochoreniami dýchacích ciest (astmatici, chochp-kári, fajčiari). Hemoroidy však mávajú nielen ľudia z IT sektora, ktorí si ich doslova ,,vysedia”, ale aj rybári alebo cyklisti. A logicky akíkoľvek ľudia s poruchami vyprázdňovania, pretože zvýšený tlak v malej panve zvyšuje naplnenie žilových pletencov v konečníku, ich zväčšenie a následne nárast hemoroidov.
Rozoznávame štyri štádiá hemoroidálneho ochorenia podľa príznakov
1. štádium: Nebolestivé krvácanie s jasnočervenou krvou na povrchu s pocitom tupých bolestí v oblasti ritného otvoru a análneho kanála. Tieto hemoroidy nevidíme voľným okom, dajú sa zistiť pri rektoskopickom vyšetrení.
2. štádium: Pri tlaku na konečník pri stolici alebo inej námahe sa hemoroidy vydujú, ale po tom, čo sa tlak skončí, spontánne sa vrátia. Pacient pociťuje tlak, svrbenie až bolesť, krváca.
3. štádium: Charakterizuje ho väčšia bolesť, trvalejšie zdurenie, dočasný únik riedkej stolice a vetrov, krvácanie. Ku vyklenutiu hemoroidov dochádza poča tlačenia na stolicu alebo pri veľkej námahe. Spontánne sa nevtiahnu a je potrebné vtlačiť ich manuálne.
4. štádium: Ide o trvalé, väčšie vyklenutie hemoroidov, ktoré sa nedá vtlačiť naspäť aj je spojené s väčšou bolesťou a trvalým previsom. Ochorenie sprevádza svrbenie, výtok, bolesť, krvácanie, vetry, občas únik stolice, príznakom tzv. akútneho hemoroidálneho ataku je často mokvanie, opuch, hnisanie, hlieny v stolici. Niektorí pacienti prichádzajú za odborníkom už doslova so závažnou málokrvnosťou.
Neprehliadnite:
Neoglucan tinktúra na podporu imunity, ak vás už nebaví hltať tabletky. Spokojnosť je zaručená
Možnosti liečby
Zatiaľ kým posledné dve štádiá hemoroidov je už potrebné rozhodne riešiť v spolupráci s proktológom (odborníkom na ochorenia konečníka) invazívnejšími metódami, v skorých štádiách môže často pomôcť konzervatívna liečba. Je vhodné si vybrať voľnopredajný liek, ktorý účinkuje pri vonkajších aj vnútorných hemoroidoch (masť s aplikátorom), pri vnútorných hemoroidoch (čapíky) a výrazne dbať o dôslednú hygienu v oblasti ritného otvoru (pri nemožnosti umyť sa čistou vodou sú na to určené vlhčené obrúsky s protizápalovým účinkom). Ľudia trpiaci hemoroidmi majú na výber z množstva produktov, napríklad rektálny krém a čapíky Procto-Glyvenol, Preparation H, homeopatické prípravky AVENOC a iné.
Komplexná starostlivosť
Komplexnú starostlivosť (rektálny krém aj s aplikátorom, čapíky, vlhčené obrúsky ako náhrada toaletného papiera) vám ponúka voľnopredajný liek s unikátnou kombináciou účinných látok. „Pacientom odporúčam voľnopredajné lieky s liečivými látkami: tribenozid a lidokaín hydrochlorid,” vysvetľuje MUDr. Gojdičová a pokračuje: „Táto kombinácia liečiv uľavuje od bolesti, svrbenia, pálenia a zmierňujú zápal a tonizuje cievnu stenu. Lidokaín je známe lokálne anestetikum, tribenozid pomáha regenerovať tkanivo potlačením zápalu a zlepšovaním vlastností cievnej steny.” Dôležitá je aj informácia, že prípravok môžu používať aj tehotné ženy po prvom trimestri tehotenstva, ďalej dojčiace ženy a tento lokálny prípravok neobsahuje nijaké látky, ktoré by sa u športovcov považovali za doping.
Čo na záver?
„A na záver treba zdôrazniť ešte jednu vec: Každé krvácanie z konečníka by mal posúdiť lekár,” zdôrazňuje MUDr. Anna Gojdičová. Možné ochorenia konečníka sú totiž rôzne, od polypov cez rôzne trhliny, ekzémy, fistuly, previsy až po karcinóm hrubého čreva a konečníka. Odlíšiť to môže jedine odborník.
Ovplyvniteľné a neovplyvniteľné príčiny hemoroidov
Ovplyvniteľné:
- strava chudobná na vlákninu
- nedostatok tekutín (chronická dehydratácia)
- sedavý spôsob života a nedostatok pohybu (vedie k zníženej pohyblivosti čriev a zapareninám v oblasti ritného otvoru)
- dlhé státie a sedenie
- dlhé sedenie na toalete a tlačenie na stolicu
- obezita
- nedostatočná análna hygiena
Neovplyvniteľné:
- vyšší vek (nad 50 rokov)
- genetické predpoklady (vrodená porucha spojivového tkaniva)
- tlak na žily počas tehotenstva
Ochorenia (ovplyvniteľné správnou liečbou)
- infekcie konečníka
- ochorenia pečene, chronický kašeľ, vysoký krvný tlak
- chronická zápcha (môže, nemusí byť spôsobená životným štýlom, ale aj inými ochoreniami)
- zväčšená prostata u mužov (močia proti odporu – zvýšený vnútrobrušný tlak).
Ilustračné foto: pixabay