Ako docieliť, aby interiérové dvere zaručene ladili so zvyškom miestnosti? Dobrá rada sa zíde…


470   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
interiérové dvere

Interiérové dvere sú jednou zo súčastí interiéru, na ktorú sa pri jeho dizajnovaní niekedy zabúda. A neprávom. Samozrejme, že pri zariaďovaní interiéru s nimi počítame. Ale nie každému napadne, že aj interiérové dvere podstatnou mierou utvárajú celkový vzhľad miestnosti. Na čo sa teda pri výbere interiérových dverí zamerať ak chceme, aby dokonale ladili so zvyškom miestnosti?

Dôležité pravidlo: nemiešajte odlišné štýly

V prvom rade je dôležité zvážiť celkový štýl, do akého bude daná miestnosť ladená. Ak napríklad izbu zariaďujete v modernom minimalistickom štýle, nepokazte to s nejakými výraznými prezdobenými dverami.
Popri hľadaní ideálneho štýlu pre vaše nové interiérové dvere je dobré porozmýšľať aj nad tým, koľko prirodzeného svetla je v danej miestnosti. Nejde síce vyložene o záležitosť dizajnového súladu s miestnosťou, ak však máte v niektorej miestnosti menej prirodzeného svetla, či dokonca ide o miestnosť bez okien (napr. chodba), stojí za to zvážiť dvere s presklením.

Čím sa riadiť pri výbere farby interiérových dverí?

Poďme k tomu najdôležitejšiemu a teda k dekoru, resp. k farbe dverí. S čím všetkým je možné interiérové dvere po farebnej stránke ladiť? V prvom rade zoberte do úvahy farbu podlahy. V tomto máte dve možnosti. Prvou je, že farbu dverí zladíte s farbou podlahy. Nemyslíme to však úplne doslova. Namiesto presne toho istého odtieňa zvoľte o odtieň svetlejšie alebo tmavšie dvere. Vyhnete sa tak fádnemu dojmu, ktorý by váš interiér mohol vyvolávať.

Neprehliadnite:

komoda v spálni
Komoda v spálni. Akú si vybrať?
Rozhodujú funkčné úložné riešenia i dekoratívne vlastnosti

Kontrast je cesta k elegancii

Alternatívou je ísť cestou kontrastu. Ak máte svetlú podlahu, vyberte si tmavé dvere a naopak. Mimochodom, k tmavej podlahe môžu ísť aj biele dvere, s ktorými taktiež dokážete vykúzliť zaujímavý vzhľad miestnosti. Nezabudnite však ani na farbu nábytku. Štýlové konferenčné stolíky, komody a ďalší nábytok si ľudia zvyčajne vyberajú v kontraste s podlahou, takže ak ste sa aj pri dverách rozhodli ísť touto cestou, môžete ich zladiť práve s nábytkom. Zabránite tak tomu, aby miestnosť bola až príliš „farebná“. (FU)

Foto: Patryk Kosmider / Stock.adobe.com