Uvažujete o kúpe vozidla a hľadáte odpovede na skutočné náklady na motorové vozidlo?


498   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
náklady na prevádzku vozidla

Uvažujete o kúpe vozidla? Autá nám dennodenne uľahčujú život. Dávajú nám slobodu ísť kdekoľvek a kedykoľvek. Ich prevádzkovanie však môže byť finančnou záťažou, ktorá v sebe skrýva oveľa viac položiek, ako sa na prvý pohľad zdá.

Nie je to len o kúpe vozidla

Samozrejme prvá – a v drvivej väčšine prípadov najväčšia – položka, je kúpa samotného auta. Rozhodnúť sa, či kúpiť ojazdené alebo nové vozidlo, je prvý krok pri kalkulácii vášho rozpočtu a zistení celkových nákladov na prevádzku. VWFS ponúka široké možnosti financovania. Pri klasickom úvere súhrn splátok nie je zďaleka konečná suma, za ktorú budete jazdiť, preto je výhodnejší operatívny lízing.

Registračné poplatky

Každé auto využívajúce cestné komunikácie, musí mať platnú EČV. Nové vozidlá a vozidla kupované v zahraničí, sa musia najprv prihlásiť. Poplatok sa vyrátava hlavne podľa výkonu motora. Pri aute, ktoré je prihlásené, mení však majiteľa, musíte rátať s poplatkami za prepis. Sú však výrazne menšie, ako pri prihlasovaní vozidla.

Neprehliadnite:

DPF
DPF – filter pevných častíc. Čo je jeho úloha v aute a ako sa oň starať?
Praktická rada sa zíde…

STK a EK

Ak máte vozidlo, ktoré je staršie ako 4 roky, musíte absolvovať každé 2 roky emisnú kontrolu a kontrolu technického stavu vozidla. Tieto kontroly sa vyžadujú aj pri prihlasovaní staršieho vozidla. Ak má vozidlo už svoje roky a jeho časti sú výrazne opotrebované, musíte počítať s tým, že kontrolami nemusí prejsť. Možné závady sa potom musia odstrániť a vozidlo môže ísť na STK a EK znova. Samotné úkony a servis vás určite budú niečo stáť.

Povinné poistenie

Každé auto musí mať povinné zmluvné poistenie (PZP). PZP sa platí na ročnej, polročnej alebo štvrťročnej báze. Ceny poistiek sa môžu líšiť od spoločnosti a príplatkových službách. Havarijné poistenie je zväčša nepovinné. Avšak, ak máte auto na úver alebo leasing, havarijné poistenie je povinné. Vo väčšine prípadov je však zahrnuté v mesačnej splátke.

Servis

Aby vám auto dobre slúžilo, vyžaduje si pravidelný servis. Na výmene oleja, filtrov a iného “spotrebného materiálu” vo vozidle by sa určite nemalo šetriť. Takéto úkony by sa mali vykonávať po určitom nájazde alebo aspoň raz ročne. Pri novom aute je povinná garančná prehliadka, ktorá vám zaručí, že auto ostane v záruke. Do nákladov treba zarátať aj prípady, kedy sa vám niečo na aute pokazí. Avšak, tieto udalosti sú nepredvídateľné a tak isto je nepredvídateľná cena.

servis vozidla

Prevádzkové náklady a iné poplatky

Po kúpe sú najväčšou položkou pohonné hmoty. Ak máte nový dieselový agregát, treba rátať aj s dolievaním Adblue. Pravidelne budete dolievať aj vodu do ostrekovačov a netreba zabudnúť na sezónne obutie. Ak využívate diaľnice, treba si pripočítať výdavok na dialničnú známku. Ak bývate vo väčšom meste, pripočítajte ešte lístky za parkovanie alebo prenájom garáže. (WP)