DPF – filter pevných častíc. Čo je jeho úloha v aute a ako sa oň starať? Praktická rada sa zíde…


1641   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
DPF

Filter pevných častí (DPF) je pevnou súčasťou modernejších áut s dieselovými motormi. Ako už názov tejto súčiastky napovedá, jeho úlohou je zachytávanie škodlivých pevných častíc sadzí, ktorých dieselový motor produkuje až dvestokrát viac častíc v porovnaní s benzínovým motorom.

Kúpa nového je drahé riešenie

DPF je mechanický filter, ktorého filtračná vložka pripomína včelí plást. A keďže ide o filter, logika hovorí, že pri „práci“ sa časom zanesie. Jeho cena je však celkom vysoká. V lacnejších automobiloch je to 400 – 500 €, v tých drahších môže stáť DPF aj viac ako 2 000 €! Ak by bolo kvôli filtru pevných častíc nutné neustále navštevovať predajne s kvalitnými autodielmi a kupovať nový, prevádzka dieselových áut by bola príliš nákladná. Preto každé auto, ktoré je vybavené filtrom pevných častíc, má funkciu regenerácie DPF. Tá prebieha tak, že riadiaca jednotka upraví chod motora, aby dočasne zvýšila teplotu výfukových plynov na zhruba 650 °C. Tie potom zachytené čiastočky vypália.

Neprehliadnite:

Automobil a poistenie
Automobil a jeho poistenie. Aké druhy poistenia ochránia váš život a aj rodinný rozpočet?

Dôkladná regenerácia a v prípade potreby účinný repas

Pri regenerácii DPF však zohráva aktívnu úlohu aj vodič. Aby regenerácia prebehla v plnom rozsahu, je počas nej vyžadovaná zhruba 15 minútová jazda v stredných otáčkach so zaradeným vyšším rýchlostným stupňom. Je však pochopiteľné, že takýto štýl jazdy vzhľadom na situáciu v premávke nie je vždy možné dodržať. Problémom však je, že opakovane nedokončená, či ignorovaná regenerácia povedie k úplne zanesenému filtru pevných častíc a ten povedie k strate výkonnosti vozidla a v najhoršom prípade aj k poškodeniu motora.

Účinný repas DPF

Ani úplne zanesený DPF však nie je dôvod pre kupovanie nového. Alternatívou je účinný repas DPF. Ten sa vykonáva rôznymi lepšími, či horšími spôsobmi, preto by ste mali vyhľadať servis, ktorý robí repas DPF pomocou certifikovaného zariadenia, ktoré vytvorí s filtrom pevných častíc uzavretý okruh a vďaka špeciálnej kvapaline, na báze ktorej toto zariadenie funguje, ho takmer stopercentne vyčistí. (FU)

Foto: Wellnhofer Designs / Shutterstock.com