Chystáte sa kúpiť novú obuv na turistiku? Podľa čoho sa delí a podľa čoho si zvoliť správnu a spoľahlivú?


2161   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
obuv na turistiku

Obuv na turistiku je jednou z najdôležitejších otázok na začiatku novej turistickej sezóny. Najčastejšou odpoveďou je bezpochyby pevná turistická obuv. A nie bezdôvodne… Bez čoho by ste rozhodne nemali vyraziť na turistiku? Podľa akých kritérií sa treba rozhodnúť pre bezpečnú a spoľahlivú turistickú obuv?

Samozrejmé delenie podľa pohlavia a taktiež podľa výšky komína

Dobrá obuv na turistiku je často tým rozdielovým prvkom, ktorý sa postará o to, aby ste sa z túry úspešne vrátili domov alebo na hotel. A neskončili napríklad v čakárni chirurgickej ambulancie Dubnica nad Váhom. Ako teda postupovať pri výbere turistických topánok? Základné delenie je podľa pohlavia. Ako každú inú obuv aj turistickú delíme na pánsku, dámsku a detskú. Nejde len o veľkosti, či dizajn. Odlišné sú aj strihy, ktoré sú prispôsobené anatomickým odlišnostiam.

Výberových kritérií je viacero

Keďže pri výbere podľa pohlavia nemáte nad čím rozmýšľať, presunieme sa k ďalšiemu kritériu. Ide o delenie podľa výšky komína. Turistické topánky môžu byť nízke, ktoré sú ľahšie a tak sa hodia na dynamickejšie, či menej náročné túry. Členkové topánky (možno ich ešte deliť na stredné a vysoké) lepšie chránia pred podvrtnutím, či vniknutím nečistôt, vody, alebo snehu. Na náročnejšie túry sú preto jednoznačnou voľbou.

Neprehliadnite:

Poludnica
Vedeli ste, že Poludnica patrí medzi najkrajšie výhľady v Nízkych Tatrách?
Máme dôkazy…

Delenie podľa náročnosti terénu

Do tretice treba pri výbere zvážiť náročnosť terénu, v akom sa chcete v topánkach pohybovať. Tu existuje viacero kategórií obuvi. Či už si vyberáte z ponuky kvalitných AKU topánok, alebo ste sa rozhodli pre inú značku, určite budete mať na výber z modelov rôznych kategórií.
Do kategórie A patrí vychádzková obuv vhodná do nenáročného terénu a skôr na spevnené cesty. Obuv kategórie A/B sa v lete za dobrých podmienok hodí už aj na zdolanie jednoduchších vrcholov. O kategórii B už môžeme hovoriť ako o trekovej obuvi. Táto obuv je vhodná aj do stredne náročného terénu. Kategória B/C je vhodná aj na náročné túry, pohyb na suťoviskách a s mačkami aj na ľadovci. Do kategórie C sa radí vysokohorská obuv prispôsobená pre ľadovcovú a vysokohorskú turistiku a na ľahšie snehovo-ľadové lezenie. Kategóriu D tvorí horolezecká, resp. expedičná obuv určená hlavne do vertikálneho terénu, ideálna na lezenie ľadov a mixov. (FU)

Foto: zedspider / Shutterstock.com