Ako sa zbaviť strachu z lekárov? Toto charakterizuje dobrého lekára


3386   -   2
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Ako sa zbaviť strachu z lekárov?

Máte aj vy strach z lekárov? Touto obavou trpí mnoho ľudí. Je to však vážny problém, pretože lekár špecialista je v ľudskom živote potrebný. Najmä ak sa začnú objavovať zdravotné problémy. Nájsť dobrého lekára, ktorý bude pacientovi vyhovovať po všetkých stránkach a pri ktorom sa zbaví svojho strachu z bielych plášťov, nie je ľahká úloha, no rozhodne nie nesplniteľná. Zistite, čo charakterizuje lekára, do ktorého ordinácie budete vstupovať bez obáv.

Ľudský prístup

Niektoré zdravotné problémy sú chúlostivé a ťažko sa o nich hovorí. Preto je dobré mať lekára, ktorý pomôže pacientovi prekonať počiatočnú hanbu. S ľudským prístupom to ide veľmi jednoducho. Je dôležité, aby lekár preukázal skutočný záujem o pacienta, kládol mu dostatok otázok a povzbudzoval ho, aby o svojich zdravotných ťažkostiach povedal čo najviac, pretože len tak ich môžu spoločne vyriešiť.

Vybudovanie dôvery

Mnoho ľudí sa bojí injekcie, zubnej vŕtačky či odberu krvi. Takýto strach si postupne vybudovali negatívnymi skúsenosťami z minulosti. Nedôverujú lekárom, pretože kedysi natrafili na takého, ktorý si svoju prácu neodviedol dobre a dokonca im spôsobil ešte väčšie problémy. Aj preto je dôležité, aby sa lekár usiloval získať dôveru u svojich pacientov. Lekára, ktorému záleží na tom, aby mu jeho pacienti dôverovali, spoznáte už podľa jeho komunikácie s vami. Venuje vám dostatočnú pozornosť, veľa sa pýta, chce, aby ste dostali všetko potrebné aj doplňujúce vyšetrenia. Tie môžu odhaliť zdroje vašich zdravotných ťažkostí a taktiež vám vysvetľuje jednotlivé kroky a postupy vyšetrenia. Záleží mu na tom, aby ste z ordinácie odchádzali s dostatkom informácií a tiež s aspoň malou nádejou, že bolesti či problémy, ktoré vás trápia, čoskoro zmiznú.

Ako sa zbaviť strachu z lekárov?

Veselá uniforma môže pomôcť prekonať pocit strachu z lekárov

Mnoho ľudí trpí syndrómom bieleho plášťa. Stačí, že sa ocitnú v ordinácii a ich tlak vyletí do závratných výšin, hoci keď si ho merajú doma sami, dosahuje normálne hodnoty. Aj preto dnes je dnes zdravotnícke oblečenie aj v iných farbách ako len v tých tradičných. Blúzy, nohavice či čiapky sú dostupné v rozličných, aj vo veselých farbách či dokonca s potlačou a dokážu prekonať pocit strachu z lekárov a rozžiariť inak chladnú a sterilnú ordináciu. Napríklad Barco uniforms ponúkajú širokú paletu zdravotníckeho oblečenia v príjemných farbách, ktoré pozitívne vplývajú nielen na zdravotníka, ktorý ho nosí, ale aj na pacientov.

Neprehliadnite:
Budúcnosť je tu: aquaponické systémy pestovania mikrozeleniny.
Zdravie pre ľudí, zdravie pre Zem

Humor lieči, prečo nie aj v ordinácii?

S humorom ide všetko jednoduchšie. A aj keď to občas v ľudskom živote nie je veselé a objavia sa zdravotné problémy, netreba zabúdať na humor. Ten dokáže rozveseliť, pomôže na chvíľu zabudnúť na bolesť či strach, dodá aspoň trošku pozitívnej energie. Mať lekára, ktorý vie „liečiť“ aj humorom a vtipom, dokáže radikálne zmeniť postoj pacienta trpiaceho syndrómom bielych plášťov.

K lekárovi s blízkou osobou

Ak trpíte výrazným pocitom strachu z lekárov, vyskúšajte navštíviť ordináciu s blízkym človekom, ktorému dôverujete. Budete tak ľahšie znášať vyšetrenie u lekára, taktiež sa doma s blízkym môžete o prístupe lekára porozprávať a zhodnotiť, či vám vyhovuje alebo budete hľadať iného.

Zdroj obrázkov: freepik.com