Veľký Rozsutec – kráľ Malej Fatry. Zimné zážitky z túry sa len tak ľahko neroztopia ako sneh…


3789   -   2
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Veľký Rozsutec – kráľ Malej Fatry. Zimné zážitky z túry sa len tak ľahko neroztopia ako sneh

Kráľ Malej Fatry; mnohým je jasné, prečo. Veľký Rozsutec je totiž považovaný za jeden z najkrajších vrchov Slovenska. Tento vyhľadávaný turistický cieľ patrí k najnavštevovanejším zo svojho šíreho okolia. A nezáleží, či je jar, či leto, jeseň, alebo vrcholiaca zima. Ak ste tam boli v ktoromkoľvek ročnom období, dobre viete, prečo sme neodolali tomuto zimnému pokušeniu…

Cesta na Veľký Rozsutec, turistika, zimny vylet

Cesta na Veľký Rozsutec

Dominanta kraja

Veľký Rozsutec je nespochybniteľný vo svojej majestátnosti a dominuje nad celým krajom. Vraví sa, že všetky cestu vedú do Ríma. Nie je to celkom pravda, lebo aj sem vedú mnohé. My sme si zvolili tú zo Štefanovej na Podžiar po žltej značke. Odtiaľ Novými dierami po modrej do sedla Tanečnice a do sedla Medzirozsutce. A potom po červenej do cieľa nášho zimného výletu – Veľký Rozsutec.

Neprehliadnite:
Prechádzky po Turci: Kľačianska Magura je splnený zimný sen.
Aj chuť fašiangových šišiek je tu výraznejšia…

Cestou na Veľký Rozsutec

Pohľad z Veľkého Rozsutca

Panoramatický výhľad

Cesta v zimnej krajine bola ako v rozprávke. Našu nedočkavosť a námahu vyvážil nádherný výhľad na celú Malú Fatru a Veľkú Fatru. Komu by sa málilo, tak – v prípade priaznivého počasia – dovidíte až na Vysoké Tatry, Nízke Tatry, Veľký Choč… Nám počasie prialo a bolo ako z pohľadnice, zato na vrchole nás privítal – ako sa na mocného panovníka patrí – silný nárazový vietor. Dolu sme sa vydali opať cez Medzirozsudce a od sedla Tanečnice po zelenej, aby sme nadol nešli Dierami, berúc do úvahy bezpečnostné hľadisko.

Nádherná zimná turistika na Veľký Rozsutec

Keď sa snehy roztopia…

Menej skúseným poradíme, že na túru sa dá ísť aj z Bieleho potoka, zo Štefanovej po modrej hore, cez Osnicu z Lučivnej. Kto má odvahu a silu, môže zostúpiť smerom na Stoh a hrebeňom až do Snilovského sedla cez Poludňový grúň, Steny, Hromové, Chleb, chatu pod Chlebom. A lanovkou dole do Vrátnej. To si však radšej odložte na leto, keď medzi Vrátnou a Štefanovou premáva dokonca aj vláčik.
Tento výlet nepatrí k všednostiam dňa. Bol a stále to bude sviatok s prívlastkom – nádherný a nezabudnuteľný!

evalkova IG

Text a foto: Eva Valková