Prechádzky po Turci: Kľačianska Magura je splnený zimný sen. Aj chuť fašiangových šišiek je tu výraznejšia…


7413   -   1
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Kľačianska Magura, zimný výlet a fašiangové šišky, turistika

Čaro zimnej turistiky je časovo limitované. Kým však príde jar a snehy sa začnú topiť, treba stihnúť Kľačiansku Maguru – zimou zakonzervovaný vrch v južnej časti Krivánskej Malej Fatry. Odporúčaný cieľ zimnej túry je v dostupnosti necelých 5 km severne od Vrútok. Ide o zaujímavý výlet a treba pritom myslieť, že ho plánujete do Národnej prírodnej rezervácie Kľačianska Magura.

Kľačianska Magura, zimný výlet, turistika

zimný výlet, turistika

Neprehliadnite:
Ako sa obliecť na zimnú turistiku? Vyskúšajte naše tipy, určite ich oceníte

Kľačianska Magura (1367 m n.m.) je pokrytá hustým lesom a nakoľko je súčasťou prírodnej rezervácie, prístup na vrchol je zakázaný. O nič však neprídete. Malebných zákutí je nadostač a opojné výhľady do zimnej slovenskej krajiny sú očarujúce. Prístupná je Chata pod Kľačianskou Magurou. Je pri lyžiarskych vlekoch a zjazdovkách, ktoré nateraz na lyžovačky nepozývajú. K samotnej chate vedú označené chodníky z Lipovca a Turčianskych Kľačian. Je možné pokračovať na Suchý vrch (1 468 m n. m.) v hlavnom hrebeni. Východným susedom je vrch Čierťaž  (1 086 m n. m.), južne leží Kozinec (920 m n. m.), juhozápadne Kýčera (1 120 m n. m.). Vrch odvodňuje Biely potok na východe, na juhu a západe potom viaceré menšie prítoky rieky Váh.

Kľačianska Magura, zimný výlet, turistika

Neopakovateľné výhľady

Severný horizont zatieňuje hlavný hrebeň Krivánskej Fatry, juhozápadnému pohľadu dominujú vrcholy Martinských hôľ a dobre viditeľná je aj Turčianska kotlina. Pri vhodných podmienkach je pozorovateľný Veľký Choč, časť Západných Tatier, Nízkych Tatier, Veľkej Fatry, Vtáčnika a Žiaru

Kľačianska Magura, zimný výlet, turistika

Už sa fašiang kráti…

V duchu fašiangového opojenia môže mať táto tradícia svoju originálnu príchuť. A to doslova, lebo na horách sú marmeládové fašiangové šišky naozaj neodolateľné. Treba prísť a určite sa z tých dobrôt na Kľačianskej Margure, újde aj vám… Putovanie za touto zimnou krásou je po zelenej značke z obce Turčianske Kľačany okolo Chaty pod Kľačianskou Magurou na Suchý vrch a po žltej značke z Lipovca k Chate pod Kľačianskou Magurou. 

Autorka textu a foto: Eva Valková