Dolina Vyvieranie – tip na objavenie nových zákutí v zozname menej známych turistických lokalít


620   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Letnú turistickú sezónu na Slovensku

Dolina Vyvieranie bude určite počas prázdnin a dovoleniek patriť medzi “bezpečné” miesta sviežeho letného ochladenia. Medzi také rozhodne všeobecne patria tône slovenských lesov a zákutia, ktoré poskytujú osviežujúcu mikroklímu.

Počas hlavnej turistickej sezóny si môžete napríklad v lete trúfnuť na turistický hrebeňový pochod aj bez horského sprievodcu. Medzi nenáročné turistické trasy patria napríklad Juráňová dolina, Kvačianska dolina, Prosiecka dolina, Machy či Osobitá. Medzi tie náročnejšie patria Roháčske plesá, Sivý vrch, Rákoň – Lúčna či Brestová. Túry s prívlastkom “náročné” vedú na sedlá, hrebene a štíty ako Ostrý Roháč, Tri kopy či Baníkov.

Ako v Slovenskom raji

Ak túžite zažiť naozaj krásny deň plný zážitkov a v zdraví, môžete si poznačiť nasledujúci tip: Dolina Vyvieranie. Patrí k menej navštevovaným, no obľúbeným cieľom turistov. Medzi cieľavedomými lovcami turistických zážitkov by ste nemali chýbať ani vy. Dolina Vyvieranie je jednou z bočných vetiev rozľahlej Demänovskej doliny. Vyznačuje sa nádhernou prírodou a divokým rázom. Tento jej charakter v mnohom pripomína rokliny Slovenského raja. V nižších polohách je úzka, chodník tu často vedie v bezprostrednej blízkosti potoka a často býva aj v lete klzký a náročný prechod. Toto treba pri túre zohľadniť a tomu sa aj prispôsobiť vhodným oblečením a bezpečnou obuvou.

Neprehliadnite:

Výlety po Slovensku

Výlety po Slovensku a tipy na dovolenku:
lesy, doliny, vodné plochy aj výhľady na tatranské štíty
Typické scenérie prekvapia


Vo vyšších polohách sa dolina rozširuje a ponúka mnoho krásnych pohľadov na malebné kaskády tunajšieho potoka. Chodník je pre zlepšenie priechodnosti a bezpečnosti na viacerých miestach istený technickými pomôckami – reťazami, lávkami a pod. Pri ústí doliny sa nachádza mohutná vyvieračka podzemného toku Demänovky. Dolinou Vyvieranie vedie zeleno značený turistický chodník z Demänovskej jaskyne slobody do Iľanovského sedla.

Dolina Vyvieranie a Krakova hoľa, KST, lexikon, turistika

Napriek nespornej atraktivite patrí Dolina Vyvieranie k menej navštevovaným lokalitám, čo určite ocení nejeden pokojamilovný turista. Napokon, o to v lete ide pri putovaní za pokojom a oddychom. O tejto prednosti sa môžete osobne presvedčiť. Najlepšie v čase letných dní, keď počasie turistike naozaj praje. Tak, balíme, priaznivé počasie je už objednané…

Foto: Tomáš Grman, Klub slovenských turistov

Viac na: www.kst.sk