Poruchy spánku, ktoré možno trápia aj vás a dokážu poriadne znepríjemniť naše denné fungovanie


600   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Poruchy spánku

Poruchy spánku vedia život znepríjemniť. Veru, nie je nad dobrý pocit, vstať ráno odpočinutí, plní energie do nového dňa. Vtedy všetko ide ľahšie, svet je krajší a po výdatnom spánku sme určite viac pripravení na všetky nástrahy pracovného alebo osobného charakteru. Čo však robiť, ak sa stane pravý opak? Vstávame nevyspatí, malátni, zničení a depresívne naladení. Poruchy spánku dokážu poriadne znepríjemniť naše fungovanie.

APNOE – dýcha či nedýcha?

Nepríjemnosťou číslo 1 je určite spánkové apnoe. Prerušované dýchanie dokáže vystrašiť aj odolných jedincov. Predstavte si, že partnera zrazu nepočujete dýchať. Až o hodne dlhú chvíľu, niekedy aj pár desiatok sekúnd sa mu vráti dych. Určite vyhľadajte lekársku pomoc. Môže to byť nadváhou, nefunkčnosťou dýchacieho svalstva, upchatím horných dýchacích ciest, vyšším vekom, vysokým tlakom, bolesťami hlavy… Treba pokračovať? A netreba to zanedbať: Bez odborného vyšetrenia si nepomôžete.

TINNITUS – zvuky, ktoré netešia

Zvuky v podobe pískania, zvonenia, šumu sú nepríjemné. Pre tých, čo ich počujú stále, sú démonom v hlave. Zvuky prichádzajú z uší, z jedného či oboch. Ak sú chvíľkové, super. Chronické, trvajúce viac ako 6 mesiacov, majú za následok ťažkú nespavosť, úzkosť až depresívne stavy. Určite znovu odporúčame vyhľadať lekársku pomoc. Treba vylúčiť u ušného odborníka fyzické príčiny tinnitusu a vhodnou liečbou, zmenou stravy, fyzioterapeutickými liečbami sa pokúsiť ho zmierniť, či vyliečiť. Občas musíte vyhľadať aj psychoterapeuta. Niekedy tinnitus zmizne sám alebo si naň zvyknete pomocou vnímania iných zvukov.

Starostlivosť o seba, relax, spánok

NARKOLEPSIA – naučte sa s ňou žiť

Počuli ste o neurologickej poruche spánku, pri ktorej človek zaspí hocikde a hocikedy? Často si ju mýlia s epilepsiou, ale pri nej upadajú ľudia do bezvedomia, pri narkolepsii zase do spánku. Napríklad – sú na obede a zaspia pri jedení. Nie, nie je to smiešne, skôr desivé, keď si predstavíte, že si môžu akokoľvek ublížiť, poraniť sa. Treba ich nechať spať, až kým sa nezobudia. A hlavne, takýto zdravotný stav by nemal byť v práci a ľuďom v blízkosti narkoleptika utajovaný.

Neprehliadnite:

Dorithricin
Dorithricin je istá učinná liečba pre bolesť hrdla a bolestivé prehĺtanie.
Náš tip aj pre vaše zdravie!

KATAPLEXIA – spánková obrna

Človek si uvedomuje znehybnenie pri zaspávaní aj prebúdzaní, no nedokáže sa pohnúť. V noci spí nepokojne, často prerušovaným spánkom. Nie je výnimočné, ak trpí depresiami, nadmerným potením, spomalením vnímaním, klesá mu krvný tlak. Občas tento stav spúšťajú emócie, ako smiech, vzrušenie, hnev či vystrašenie sa. Poviete si „hrozné“… A predsa sú medzi nami ľudia, ktorí trpia týmito stavmi.
Príčinami môžu byť organické poruchy v mozgu alebo metabolické poruchy. Dajú sa diagnostikovať v spánkových laboratóriách. Špecialisti sledujú EEG, EKG, tlak a pulz, krvný tlak, celkové dýchanie a svalové napätie pacienta. Všetky zmeny počas spánku, či už súvisia so psychikou a telesnými zmenami. Úplne vyliečiť ju nedokážu, treba s ňou žiť.

Riešenia pre poruchy spánku existujú

Bohužiaľ je ich oveľa viac. Problémy so spánkom má v poslednej dobe nielen staršia generácia, ale čoraz častejšie aj mladí ľudia. Stres, napätie, nedostatok pohody a relaxu sa podpisujú pod stavy, ktoré niekedy musíme riešiť aj u špecialistov.
Ak sa sťažujete na zlú noc a prebdeli ste ju len náhodne, spomeňte si, že mnohí si so svojimi deficitmi spánku neporadia, ale vy môžete. Určite si vymeňte matrac a vankúš, ak sa vám na nich nespí pohodlne a všetko vás bolí. Kvalitný matrac alebo doplnkový matrac vám zabezpečí spánok ako v bavlnke a ráno vstanete s úsmevom a dobrou náladou.

Existujú ďalšie riešenia, aby ste tú ďalšiu noc v pohode prespali. Vhodná strava, dostatok telesného pohybu na čerstvom vzduchu, pravidelné vetranie, nezaťažovanie si žalúdka ťažkými jedlami a alkoholom na noc, zahodiť za hlavu aspoň pred spaním problémy, dobrá kniha, relaxačná hudba, objatie od partnera… (WP)

Foto: pixabay