Prechádzka V tichu svetom Jozefa Vydrnáka je venovaná biblickým a liturgickým kontextom v tvorbe


1704   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Oravská galéria

V tichu je inštalovaná výstava diel Jozefa Vydrnáka. Návštevníkom Oravskej galérie (OG) ponúka priestor na predvianočné stíšenie a prechádzku svetom výtvarníka, ktorého tvorba predstavuje diela sakrálne, venované biblickým a liturgickým kontextom, i diela námetovo viazané k bežnému životu podčiarknutého zimnou atmosférou.

Nosným ikonografickým symbolom je z piatich čiar vytvorená sediaca či stojaca Madonka s Ježiškom v rôznych variáciách. Diela prezentované na výstave spája predovšetkým obsahová náplň zdôrazňujúca adventné obdobie, ktoré aktuálne prežívame. Zároveň je exkurzom do rozmanitej, hravej tvorby Jozefa Vydrnáka. Autor sa nerealizuje len v dvoch rozmeroch. Symbolické motívy vo forme znakov vkladá aj do drevených skulptúr, ktoré sú ukážkou trojrozmerných diel.

V tichu, Oravská galéria

Jozef Vydrnák: GLORIA IN EXCELSIS DEO

Všestranný umelec

Jozef Vydrnák (* 1961, Trenčín) súkromne študoval u akademického maliara M. Sučanského v Trenčíne (1971 – 1977), na Slovenskej vysokej škole technickej v Bratislave (1980 – 1985) a v doplnkovom štúdiu grafický dizajn na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave (1998 – 2000, prof. Ľubomír Longauer). Jozef Vydrnák sa okrem maľby venuje kresbe, grafike, typografii, monumentálnemu riešeniu sakrálnych aj profánnych priestorov, rezbárstvu, kombinovaným trojrozmerným technikám, výtvarným možnostiam písma, ale aj písaniu básní, esejí a odborných textov. Vo svojej tvorbe vychádza z filozofických konceptov Jeana Guittona, Pierre Teilharda de Chardina, Ladislava Hanusa či Rudolfa Dobiáša. Z prostredia výtvarnej moderny ho inšpirovali Paul Klee, Joan Miró, Marc Chagall, Vasilij Kandinskij, Ľudovít Fulla a Mikuláš Galanda.

Neprehliadnite:

Paštéková Oľga, In Wonderland, 2019
Oľga Paštéková / Za rohom hory, na čistinke mesta.
Oravská galéria aktuálne aj o mestskej divočine

Realizácie umeleckých diel V tichu

Realizácie v sakrálnom priestore: novostavba Kostola sv. Jozefa Robotníka (2005, 2006), Kaplnka Premenenia Pána na Spojenej škole sv. Jána Bosca (2008) a evanj. a. v. Kostol sv. Trojice (2014 – 2016) v Novej Dubnici; Diecézna svätyňa sv. Andreja-Svorada a Beňadika na Skalke pri Trenčíne (2016); novostavba rímsko-katolíckej fary v Trenčianskej Teplej (2020); obnova Kaplnky „Magdalénka“ v Horných Kočkovciach (2017 – 2021). Od roku 1983 pravidelne vystavuje a zúčastňuje sa rôznych sympózií, je nositeľom viacerých ocenení, (napr. Cena za typografiu, Martin 2001, Cena Fra Angelico, 2017) a iniciátorom sympózií ORA ET ARS SKALKA na Skalke pri Trenčíne. Jeho tvorba je zastúpená napr. v zbierkach Galérie M. A. Bazovského v Trenčíne, Oravskej galérie v Dolnom Kubíne, Turčianskej galérie v Martine a v súkromných zbierkach doma i v zahraničí. Umelec žije a pôsobí v Dubnici nad Váhom.

Výstava je aktuálne prístupná do 31. januára 2023 v Župnom dome, Edukačný kabinet – 1. poschodie,
Kurátorka: Mgr. Katarína Matušková
Otvorené: Ut – Ne od 10.00 do 17.00 hod.
Foto: archív OG

Viac na: www.oravskagaleria.sk  www.lodslanica.sk