Známe i neznáme Strhujúce príbehy Vincenta Hložníka. Stretnutie s jeho tvorbou v Tatranskej galérii v Poprade.

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Príbehy Vincenta Hložníka, Vitrazne Okna

Tatranská galéria v Poprade pripravila pre milovníkov výtvarného umenia skutočnú lahôdku – výstavu k 100.výročiu narodenia Vincenta Hložníka. Strhujúce príbehy a prierez umelcovej výpovede si môžete pozrieť od 23. januára do 15.marca. 

Príbehy Vincenta Hložníka

Vincent Hložník (1919 – 1997) – maliar, grafik, ilustrátor, sochár a pedagóg patrí medzi najvýznamnejších predstaviteľov slovenského výtvarného umenia generácie umelcov po druhej svetovej vojne.

Študoval v Prahe. Od roku 1952 do 1972 pedagogicky pôsobil na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave, no v období normalizácie bol nútený z politických dôvodov školu opustiť. V ďalšom období pôsobil ako slobodný umelec. Bol neskutočne tvorivý a húževnatý a napriek nemilosti vtedajšieho režimu intenzívne pracoval a vystavoval. Majster Hložník svoju tvorbu kategorizoval do výtvarných cyklov,  ktoré sa, našťastie, zachovali v hojnom počte.

Príbehy Vincenta Hložníka, V Príhodách Olivera Twista (Charles Dickens), Mladé Letá

Príbehy Vincenta Hložníka, v Príhodách Olivera Twista (Charles Dickens), Mladé letá, Bratislava, 1959

Príbehy Vincenta Hložníka, Gulliverove Cesty (Jonathan Swift), Mladé Letá, Bratislava, 1959

Príbehy Vincenta Hložníka, Gulliverove cesty (Jonathan Swift), Mladé letá, Bratislava, 1959

Okrem voľnej tvorby s nenapodobiteľným rukopisom a silným humánnym nábojom majú v jeho tvorbe osobitné postavenie ilustrácie; práve nimi obohatil vyše tristo kníh, prevažne pre deti a mládež.  

Poprad Konkatedrala

Sakrálna ikonografia, ktorá je zastúpená aj na výstave, patrí k vrcholom jeho tvorby. Vincent Hložník je okrem iného známy aj ako tvorca vitráží vo viacerých kostoloch na Slovensku. V podtatranskom regióne môžeme jeho diela nájsť v rímskokatolíckych kostoloch v Starom Smokovci či v Huncovciach. Ešte v polovici 80. rokov minulého storočia vytvoril aj 18 návrhov vitráži do Konkatedrály Sedembolestnej Panny Márie v Poprade pod názvom Boh si tvorí svoj ľud. Polovica vitráží bola tematicky zameraná na výjavy zo Starého zákona, druhá polovica je z Nového zákona.

Neprehliadnite: Tatranská galéria pripravila výstavu tvorcu poštových známok…

Žiaľ, nezrealizovali sa. Všetky návrhy – v čase vzniku – boli krátkodobo vystavené v kostole a veriaci si ich mohli pozrieť, no odvtedy sa na verejnosti neobjavili. Koncom 80. rokov minulého storočia sa 6 návrhov dostalo do Ústredia umeleckých remesiel v Brne, ktoré malo tieto vitráže podľa návrhov vyhotoviť. Dodnes nie sú zhotovené a ani samotné návrhy sa späť do Popradu nevrátili. Ich osud je zatiaľ nejasný. Zo súboru 18 návrhov je ešte nejasný osud návrhu s názvom Ježišova kázeň na vrchu. V popradskom farskom archíve je už desiatky rokov uložených 11 návrhov vitráži Vincenta Hložníka, ktoré čakajú na svoju realizáciu v popradskom kostole. Tieto existujúce návrhy budú teraz vystavené v Tatranskej galérii.

Vitrazne Okna

4 Abrahám, 9 Dávid a Šalamún, 10 Ján Krstiteľ, 14 Sviatosť zmierenia

V roku 2009 rodina Vincenta Hložníka darovala 799 diel Žilinskému samosprávnemu kraju. Stálu expozíciu jeho tvorby môžete navštíviť v Považskej galérii v Žiline. 

Výstavu pri príležitosti 100. výročia narodenia Vincenta Hložníka v Tatranskej galérii tvoria diela prevažne z depozitu Považskej galérie umenia v Žiline a niekoľko diel z ranej tvorby majstra sú zo súkromnej zbierky a diela z archívu popradskej rímskokatolíckej farnosti.

Vincent Hložník 2020

Zdroj foto: podtatranske-noviny.sk
www.tatragaleria.sk