Plno nápadov a tvorivej energie. Taká bude Noc architektúry 2020 ZIMA

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Noc architektury a dizajnu zima 2020

Ateliéry sa opäť zmenia na výstavné priestory, v ktorých uvidíte tie najlepšie výtvory študentov architektúry a dizajnu za zimný semester akademického roka 2019/20. Tohtoročný prieskum otvára Noc architektúry 2020 ZIMA, ktorú organizujú študenti Archtung, na ktorej spoznáte veľké mená z dizajnérsko-architektonického sveta. Pozvánka na noc plnú nápadov platí aj pre vás.

Noc architektury a dizajnu zima 2020

HARMONOGRAM:

16.1. / 17:00 – 22:00 / Noc architektúry 2020 ZIMA
17.1. /   9:00 – 18:00 / Prieskum ateliérových prác
18.1. / 10:00 – 18:00 / Prieskum ateliérových prác
19.1. / 10:00 – 17:00 / Prieskum ateliérových prác

Noc architektury a dizajnu zima 2020

PROGRAM  Noc architektúry

17:00 // FOYER // Otvorenie
18:00 // AULA // 15minútovky:
18:00 – 18:15 // Metropolitný inštitút Bratislavy / Peter Lényi, Ján Mazúr
18:15 – 18:30 // Štúdium v zahraničí / Oľga Miháliková (Slovenská komora architektov)
18:30 – 18:45 // Predstavenie hlavného partnera CORWIN / Samuel Csáder, Filip Gulan
18:00 // KOTOLŇA // DESIGN STAGE na Noci Architektúry
17:00 – 22:00 // výstava & DJs v Starej Kotolni
18:00 – 19:00 // Dizajnérske 15-minútovky
Design story: Od priemyselného dizajnu k UX / Barbora Ondrek Nové nástroje dizajnérskej tvorby / Filip Maukš Multidisciplinárna spolupráca s YIT: Living 2050 / Zuzana Turlíková, Veronika Nekolová
19:00 – 19:45 // Pechtle Mechtle o VR
19:00 – 19:30 // AULA // IKONY III – Iľja Skoček
20:00 // AULA // odovzdávanie študentskej Cena Cheddar
20:30 // AULA // NP2F ARCHITECTES (FR) / Nicolas Guérin, Paul Maître-Devallon
22:00 // FUGA // Dj´s Čičman & Jalovec, DJ Vec, EMONOIZBOYZ

Archtung

Noc architektúry je multižánrová platforma poskytujúca náhľad do centra diania na FA STU. Večerná udalosť, kedy sa celá budova fakulty zmení na galériu plnú vystavených ateliérových prác študentov a to s ambíciou ukázať odbornej a širokej verejnosti výsledky tvorby veľkého spektra projektov vytvorených za posledný semester.

PROGRAM

Tohtoročná Zimná edícia Noci architektúry svojím bohatým celovečerným programom odštartuje 4-dňový PRIESKUM na FA STU. Premiéru bude mať výstava VERTIKÁLNYCH ATELIÉROV, ktorá predstaví mnoho rôznorodých ateliérových tém, s ktorými sa v tomto semestri študenti architektúry a urbanizmu popasovali vo väčších ucelených skupinách.

15 Minutovky Archtung

15 – MINÚTOVKY (18:00 – 18:45)

Okrem veľkej výstavy sa budete môcť – ako už tradične – zúčastniť na krátkom prednáškovom formáte, kde vám predstaví svoje fungovanie, ciele a kľúčové nástroje Metropolitný inštitút Bratislavy – Peter Lényi a Ján Mazúr. Ďalšiu 15-minútovku uvedie Oľga Miháliková (Slovenská komora architektov); témou bude využitie a platnosť poznatkov zo zahraničného štúdia na Slovensku. V tretej prednáške sa vám predstaví hlavný partner Noci Architektúry – spoločnosť CORWIN; Samuel Csáder a Filip Gulan porozprávajú o svojej filozofii a témach, ktorými sa intenzívne zaoberajú.

DESIGN STAGE na Noci architektúry (17:00 – 22:00)

DESIGN STAGE je tradičný pravidelný formát prezentácie Ústavu dizajnu na celofakultom podujatí Noc architektúry, ktorý nielen predstavuje najnovšie práce súčasných študentov – prostredníctvom akcie DESIGN STUBA prezentuje aktuálne výskumné projekty a udržiava kontakt s absolventami, ktorý sa úspešne uplatnili v praxi.

DESIGN STAGE na Noci Architektúry
Na 1.poschodí FA STU a v priestoroch Starej kotolne sa môžete tešiť na diskusiu
Pechtle Mechtle o VR, dizajnérske 15-minútovky ako: Design story – od priemyselného dizajnu k UX / Barbora Ondrek, Nové nástroje dizajnérskej tvorby / Filip Maukš, Multidisciplinárna spolupráca s YIT: Living 2050 / Zuzana Turlíková, Veronika Nekolová.

DESIGN STAGE na Noci Architektúry

Neprehliadnite: Dni európskeho kultúrneho dedičstva

V neposlednom rade akiste zaujme výstava BEST OF – výber prác študentov dizajnu za uplynulý zimný semester. DESIGN STAGE sa aj tento rok uskutoční s finančnou podporou spoločnosti Škoda.

IKONY III – IĽJA SKOČEK (19:00 – 19:30)

Na nadchádzajúcej Noci architektúry bude uvedený ďalší film z pripravovanej dokumentárnej série IKONY, tento krát o architektovi Iľjovi Skočekovi. Architekt Skoček patrí profesne i osobnostne k najvýraznejším osobnostiam slovenskej povojnovej moderny. Ako člen tvorivého kolektívu Konček-Skoček-Titl, familiárne známym ako “Lordi”, sa desaťročia podieľal na tvorbe novej Bratislavy i Slovenska. Najzásadnejšou stavbou architekta i trojčlenného kolektívu je Dom odborov Istropolis, ktorého budúcnosť je momentálne viac než neistá.

IKONY IĽJA SKOČEK

Vyhlásenie výsledkov CENA CHEDDAR (20:00 – 20:30)
Aj tento rok bude tradične hodnotiť všetky vystavené ateliérové práce z posledného semestra nezávislá porota zložená z architektov, urbanistov a dizajnérov z praxe mienkotvorných slovenských aj zahraničných ateliérov.

Najlepšie projekty v kategóriách architektúra, urbanizmus a dizajn vyhodnotí porota na základe spoločnej diskusie deň pred podujatím.

NP2F ARCHITECTES (FR) (20:30 – 21:30)

Zimnú edíciu zavŕšia prednáškou svojej tvorby francúzski architekti NP2F z Paríža. NP2F je ateliér reprezentujúci progresívnu mladú generáciu architektov nového smeru francúzskej scény.

NP2F ARCHITECTES

Team zložený z 12 členov, pôsobiaci v Paríži a v Nice založili v roku 2009 štvorica mladých architektov Francois Chas, Nicolas Guérin, Fabrice Long a Paul Maître-Devallon.

Neprehliadnite: Aká bude Bratislava v roku 2030?

NP2F sa opiera o niekoľko základných bodov: architektúra nemôže byť presná ani ideologická veda. Prax architektúry je otvorený proces, poznačený neustálym výskumom a interpretáciou, myšlienkami a hypotézami o javoch, ktoré nás obklopujú. Každý riadok, každú skicu v priestore formuje dialóg v ateliéri: konsenzus neznamená kompromis.

NP2F ARCHITECTES

Motto francúzskych tvorcov: “V procese tvorby sa neustále nachádzame medzi fenomenologickým a dokonca intuitívnym prístupom a referenčnou kultúrnou ambíciou, ktorá vytvára podmienky na abstraktnejšie usporiadanie priestoru.”

Svojou tvorbou dosiahli viacero prestížnych medzinárodných ocenení.

AFTERPARTY (22:00 – 5:00)

Noc architektúry ako oficiálnou bránou do prieskumu FA STU presunie svoj program do centra starého mesta na afterparty v priestoroch FUGA. O kvalitný hudobný program sa nám postará silná zostava troch mien v zastúpení našej obľúbenej dvojice DJ´s Jalovec & Čičman, DJ Vec, a EMONOIZBOYZ.

Tešíme sa na vás 16. – 19. januára 2020 v priestoroch Fakulty architektúry STU v Bratislave.