Noc literatúry bude dlhá a bude po celom Slovensku. Napríklad v Bratislave v priestoroch SNG

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Noc literatúry

Noc literatúry bude opäť atraktívnym stretnutím so slovom písaným a interpretovaným. Svoju účasť prisľúbila napríklad Božidara Turzonovová, Lucia Hurajová, Anežka Petrová, Kristína Svarinská, Judit Pecháček, Peter Šimun, Ivan Gogál, Juraj Hrčka, Štefan Martinovič a mnohí ďalší. Čítať sa bude v dnes v areáli Slovenskej národnej galérie v Bratislave a v ďalších 16 mestách po celej krajine.

Pozvaní umelci budú čítať zo slovenských prekladov súčasných európskych autorov. Noc literatúry ako medzinárodné podujatie prebehne zároveň aj v desiatkach európskych miest.

Stretnutie s literatúrou už po 15. krát

Ide o sériu čítaní úryvkov zo slovenských prekladov kníh súčasných európskych autorov v podaní známych slovenských herečiek a hercov – vždy v polhodinových intervaloch. Návštevníci budú 15 minút počúvať čítanie a 15 minút budú mať čas na presun na ďalšie miesto. Poradie, v akom miesta navštívia, si každý zvolí sám. „Kultúrna fúzia Noci literatúry a priestorov Slovenskej národnej galérie celkom iste prinesie neopakovateľnú atmosféru. Európska literatúra však zaznie aj v Prahe a v desiatkach českých aj európskych miest, napríklad v Paríži, Amsterdame, Budapešti, Viedni či Sofii. Najvzdialenejšie bude tento roku Baku,“ opisuje prípravy riaditeľka Českého centra v Bratislave Monika Koblerová.

Noc literatúry

Výber, ktorý zaujme…

Tento rok obohatia Noc literatúry vybraté úryvky z aktuálnych slovenských prekladov autoriek a autorov zo štrnástich európskych krajín: Portugalska, Írska, Švajčiarska, Česka, Francúzska, Poľska, Maďarska, Rakúska, Španielska, Talianska, Belgicka, Holandska a Ukrajiny. Slovensko bude reprezentovať vlaňajší víťaz Anasoft Litery – kniha Stanislava Rakúsa Ľútostivosť.

Neprehliadnite:

Unikátne tlače zo 16. storočia a knižná kultúra humanizmu a renesancie vo fondoch a zbierkach Slovenskej národnej knižnice


Vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Vladimír Šucha približuje detaily z programu tohto ročníka: „Noc literatúry je už viac ako dekádu podujatím celoeurópskeho významu. Tešíme sa, že môžeme širokej verejnosti pomôcť sprostredkovať kvalitnú európsku tvorbu. A priniesť tak literatúru medzi ľudí v inšpiratívnom a atraktívnom prostredí Slovenskej národnej galérie, ktorá je po dlhej rekonštrukcii spať na kultúrnej mape mesta.“

Noc literatúry
Kde všade sa bude čítať … a počúvať

Čítať sa bude na ôsmich miestach v Slovenskej národnej galérii (SNG). Jednotlivé miesta prevedú návštevníkov celkom novým interiérom. Účastníci sa zoznámia aj so zákutiami, ktoré by si pri bežnej návšteve nevšimli. Odznejú dva úryvky naraz v podaní dvojice interpretov. „Dvojice dávajú podujatiu novú dynamiku. Na každom mieste si vypočujete iný text, v inom tempe, v inej poetike, s inou pointou. Môžete absolvovať zopár, ako aj všetky čítania, a tak získať komplexný prehľad o aktuálnych slovenských prekladoch európskych autorov.“ Takto približuje dnešné podujatie projektová vedúca Noci literatúry na Slovensku Petra Darovcová z Českého centra Bratislava.

Noc literatúry organizuje České centrum v Bratislave v spolupráci s kultúrnymi inštitútmi siete EUNIC, veľvyslanectvami a Zastúpením Európskej komisie na Slovensku.

Text: SNG
Medzititulky: redakcia
Foto: SNG, archív redakcie a pixabay