Gulliverove cesty sú nasmerované do Divadla Jána Palárika. Divadlo a film v adaptácii známeho diela


705   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Guliverove cesty

Gulliverove cesty sú nasmerované na poslednú premiéra 49. sezóny v Divadle Jána Palárika v Trnave. V sobotu 20. mája uvidíte adaptáciu kultového diela Jonathana Swifta Gulliver v réžii Gejzu Dezorza. Na javisku uvidíte inovatívne divadelno-filmové spracovanie formou „live puppet cinema“. Priamo pred očami divákov sa odohrá bábkovo-činoherné predstavenie a zároveň sa bude natáčať bábkový veľkofilm.

Príbehy Liliputánov a obrov

Gulliverove cesty a samotné príbehy sú známe už stovky rokov po celom svete. Román Gulliverove cesty však nie je rozprávkou pre deti, ale veľkolepou dobrodružnou cestou po mnohých fantastických krajinách. „Posledný titul tejto sezóny venujeme teenagerom. Treba povedať, že tohto diváka je najťažšie zaujať, takže vytvoriť inscenáciu pre teenagerov bola dosť náročná výzva. Chceli sme, aby návšteva tejto inscenácie bola pre žiakov nielen „fajnovo odpadnutá hodina“, ale aby sa skrze jedinečný zážitok dokázali nadchnúť pre divadlo a snáď i pre literatúru. Zvolili sme si cestu totálneho experimentu. Forma live puppet cinema je na Slovensku stále neprebádaná. Preto bolo celkom odvážne pustiť sa do nej, dokonca nie v bábkovom, ale v činohernom divadle. Som však úprimne presvedčená, že výsledok stojí za to a je to jeden obrovský „wow efekt“. Filmová technológia, skvelý groteskný príbeh, veľa swiftovskej irónie, fantastický Martin Hronský ako Gulliver a fascinujúca mágia filmového nakrúcania, ktorá odhaľuje priamo pred našimi očami všetky svoje tajomstvá. To je – podľa mňa – celkom vzrušujúca cesta,“ povedala Lucia Mihálová, umelecká šéfka Divadla Jána Palárika (DJP).

Guliverove cesty

Zaujímavé spracovanie – veľká výzva

Unikátne spracovanie Swiftovho diela formou „live puppet cinema“ kombinuje výrazové prostriedky filmu, činoherného divadla a bábkového divadla, čím vytvára na javisku nevšedný film, ktorý sa odohráva na plátne pred divákmi. Herci sa tak ocitnú aj v úlohe kameramanov a technikov a divákom ponúknu pohľad priamo do kuchyne natáčania nevšedného filmu.
„Legendárna kniha Jonathana Swifta je povinnou literatúrou pre všetkých tvorcov, ktorí sa venujú tvorbe pre deti a mládež. Je to veľmi náročná literatúra a bohato štruktúrovaná predloha. Je to jedna z tých kníh, o ktorej si každý myslí, že ju pozná, no málokto ju skutočne prečítal. Ponuku vedenia Divadla Jána Palárika spracovať Swiftov fiktívny mystifikačný cestopis som prijal s veľkým nadšením. Toto nadšenie sa však čoskoro premenilo na náročnú tvorivú púť už pri písaní inscenačného scenára, pri ktorom sme so spoluautorkou Valeriou Schulczovou aj dostatočne potrápili, aby sme našli vhodný kľúč, ktorým bolo potrebné príbeh doslova odomknúť,“ povedal režisér Gejza Dezorz.

Neprehliadnite:

Minerálne pramene
Minerálne vody na jednom mieste! Balneologické múzeum v Piešťanoch ako prameň poznania a zdravia

Gulliverove cesty – výzva aj pre hercov

Náš Subjekt: Gulliver je nevšedná inscenácia. Je to dynamická dobrodružná bábkovo činoherná inscenácia, ktorú rozprávame cez optiku troch kamier a tvoríme akýsi javiskový film tu a teraz. Je to veľké dobrodružstvo a akčná putovačka. Na javisku sme sa snažili vytvoriť akúsi mapu k sebe samému. Na tejto ceste hľadania v moriach a pralesoch rôznych fantaskných krajín Swiftovho literárneho sveta sme sa hádam nestratili. Veľká vďaka a obdiv patrí aj herečkám a hercom divadla, ktorí boli nesmierne odvážni a tak mohla naša loď priplávať do prístavu bezpečne, bez vzbury na palube a bez straty na životoch,“ dodal Gejza Dezorz.

Guliverove cesty

Riešenie v rukách tvorivého teamu

V úlohe Lemuela Gullivera sa predstaví Martin Hronský. V ďalších úlohách hrajú: Tomáš Vravník, Dana Droppová, Silvia Soldanová, Martin Kochan, Miroslav Beňuš, Martin Križan a Tomáš Mosný. Autormi adaptácie sú Valeria Schulczová a Gejza Dezorz. Bábky a objekty navrhla Katarína Caková, scénu a kostýmy Lucia Šedivá. Výrobu zabezpečili dielne DJP pod vedením Zuzany Havranovej. Hudbu do inscenácie zložil Martin Hasák. Asistentkou réžie je Zuzana Hurová a dramaturgičkou Lucia Mihálová.

Gulliverove cesty majú premiéru v Divadle Jána Palárika v Trnave 20. mája.

Text: DJP
Medzititulky: redakcia
Foto: DJP

Viac na: www.djp.sk