Unikátna knižnica v londýnskom podzemí počas 2. svetovej vojny chránila ľudskosť pred skazou


755   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Unikátna knižnica

Unikátna knižnica vznikla počas 2. svetovej v podzemných chodbách Londýna. A táto knižná novinka na motívy týchto skutočných udalostí oných dní. Ide o strhujúci príbeh, ktorý nám na pozadí viacerých osudov pripomína jednu z najdôležitejších historických udalostí, keď museli ľudia hľadať spôsoby prežitia a uchovať si duchovný rozmer skrytý v knihách…

Londýn, 1944

Vo svete zúri vojna a hlboko pod zemou v nedostavanej stanici metra vzniká úkryt pre tisíce ľudí. V tuneloch sa hromadia trojposchodové postele, v útrobách zeme si obyvatelia budujú škôlku, divadlo aj kaviareň, ktoré im poskytujú útechu a ochranu pred zhadzovanými bombami. Práve tam v podzemí vznikne aj unikátna malá knižnica.
Bývalá knihovníčka Clara Buttonová s najlepšou priateľkou Ruby Munroeovou z nej postupne vytvoria srdce celej komunity. Učia sa v nej nevzdelané deti z robotníckej triedy a ženy si tam požičiavajú pokrokovú literatúru. Lenže vojna sa vlečie a odhodlanie žien vytrvať vo svojom úsilí osud trpko pokúša. Smrť je všadeprítomná a ľudí pred ňou neochráni ani podzemný úkryt. 

Pozrite si video od autorky Kate Thompson:

Ako vznikala malá Malá vojnová knižnica?

Pritom nešlo o nejakú krásnu architektúru, vlastne to bola strohá betónová škatuľa s drsnými sivými kobercami, ale na tom nezáležalo. Bolo to jej miesto a živo si spomína na úžasný pocit pokoja a slobody, ktorý ju premohol, keď prekročila prah dverí. „Bolo to moje útočisko. Najprv prišiel rituál výberu knihy, potom som si ju odniesla čo najďalej od všetkých v knižnici, sadla som si na malú zelenú plastovú stoličku a jednoducho sa ponorila do príbehu. Stavím sa, že si pamätáte výzor, pocit a vôňu knižnice svojho detstva,“ dopĺňa Kate.

Unikátna knižnica

Malá vojnová knižnica z vydavateľstva Ikar je príbeh o podzemnej knižnici, ktorá bola majákom nádeje pre Londýnčanov počas vojny a dejiskom jedného z najväčších príbehov odboja počas druhej svetovej vojny. Inšpiratívny príbeh, ktorý sa dotkne vášho srdca a podmaní si vás.

Neprehliadnite:

Odvrátená tvár Dubaja
Možno vás prekvapí skutočnosť – aká je Odvrátená tvár Dubaja?
Únosy, zastrašovanie a špinavé praktiky

Kto je Kate Thompson?

Narodila sa v Londýne a pracovala ako novinárka pre ženské časopisy a národné noviny. Neskôr presedlala na písanie beletrie a literatúry faktu. Za posledných desať rokov vydala dvanásť titulov, z ktorých sa tri dostali do prvej desiatky rebríčka bestsellerov Sunday Times. V súčasnosti žije v Sunbury s manželom, dvoma synmi a dvoma zachránenými lurchermi, Tedom a Saphie.

Unikátna knižnica

A ešte dovetok…

„Ako dieťa, ktoré vyrastalo v sedemdesiatych rokoch minulého storočia som zbožňovala chodiť do miestnej knižnice, keďže som pochádzala z domácnosti, ktorá by sa dala opísať ako hlučná. Vychutnávala som pocit samoty a poriadku, mala som rada omamnú vôňu starého papiera a nádherný zvuk úderu knižničnej pečiatky. Bol to pre mňa oddych,“ popisuje svoje roky mladosti autorka knihy Malá vojnová knižnica Kate Thompson.

Aktuálne knižné tipy pre vás pravidelne vyberá Milan Buno, knižný publicista

Ilustračné úvodné foto: pixabay
Medzititulky: redakcia
Knižné hity a bestsellery nájdete na: www.bux.sk