Mesto sĺz – strhujúci historický príbeh z Francúzska minulých čias. Aký je odkaz pre súčasné obdobie?


1598   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Mesto sĺz

Mesto sĺz… keď celé desaťročie zúrili vo Francúzsku náboženské vojny. Zo susedov sa stali nepriatelia a krajinu rozoštvali otázky viery, občianstva a zvrchovanosti. Napokon však zavládol neistý mier a dohodnutá kráľovská svadba by mohla konečne znova zjednotiť Francúzsko.

„Mesto sĺz je príbeh o odvahe, o stratenom dieťati, je to príbeh o tom, čo sa stane, keď ste donútení ujsť zo svojej domoviny a vybudovať si nový svet a nový život pod hrozbou vojny,“ odkazuje Kate Mosse v exkluzívnom videu (nižšie v článku) pre slovenských čitateľov.
Autorka pokračuje v úspešnej historickej sérii Oheň nás spasí. Jej aktuálna autorská novinka je príbehom, ktorý nás zavedie do stredovekého Francúzska roku 1572.

Mesto sĺz

Nájdeme paralely so súčasnosťou?

Minou Joubertová s rodinou dostala pozvanie na veľkolepú udalosť, ale netuší, že svadby sa zúčastní aj Vidal, starý nepriateľ Joubertovcov. A nevie ani to, že niekoľko dní po obrade, v predvečer sviatku svätého Bartolomeja, sa jej rodina rozdelí a jedno z jej milovaných detí zmizne bez stopy…

Pozrite si video Kate Mosse:

Príbeh má svoje pokračovanie

Prvý diel Oheň nás spasí a teraz druhý Mesto sĺz sú teda dve knihy zo série, ktorá sa odohráva na pozadí troch storočí počnúc Francúzskom v 16. storočí až po Južnú Afriku v 19. storočí.
Kate Mosse vystavala historickú fikciu, ktorá je inteligentne a pútavo prepracovaná. Postavy vám ožívajú pred očami a určite vás strhnú udalosťami. Niet pochýb, že aj vy budete držať palce hlavnej hrdinke Minou. Kate dodáva príbehom presne to množstvo emócií, aby to nepôsobilo príliš, no aby vás to vtiahlo a pohltilo… Za zmienku stojí tiež vydarený mix intríg, akcie, dobrodružstva, rodinnej drámy a samozrejme lásky. Hlavnú hrdinku Minou si zamilujete, pretože je múdra, šikovná, odvážna a má srdce na dlani. Budete jej fandiť a držať palce; úryvok z knihy číta Judita Hansman.

Netrpezlivo sme sa dali do čítania…

Ustráchanej, ustarostenej Mariken vypadol kľúč z ruky. Za dlhé roky v ich komunite nikdy neporušila pravidlá. S búšiacim srdcom sa jej napokon podarilo odomknúť bránu. Vošla do Begijnenslootu, prechádzala po úzkych stredovekých uličkách za mostom. Nevšimla si za sebou tiene. Keď so sklonenou hlavou prechádzala cez Kalverstraat, nevnímala šuchot. Takže keď prišiel úder a hodil ju do rieky Amstel, nemala čas premýšľať.

Jednou vetou o autorke

Kate Mossová (narodená v r. 1961) je úspešná spisovateľka, dramatička a autorka literatúry faktu. Napísala niekoľko románov vrátane multimiliónovej trilógie z Languedocu – Labyrint, Hrobka a Citadela –, Zimných duchov a Čudákovej dcéry. Jej knihy boli preložené do tridsiatich ôsmich jazykov a vyšli vo viac ako štyridsiatich krajinách. Kate žije s rodinou striedavo v Chichesteri v západnom Sussexe v Anglicku a v Carcassonne v juhozápadnom Francúzsku. V súčasnosti pracuje na treťom diele zo série Oheň nás spasí.

Mesto sĺz

Pre zaujímavosť, vo vydavateľstve IKAR vyšli nasledujúce autorkine tituly: Labyrint (2006, 2014), Hrobka (2008, 2014), Zimní duchovia (2010), Citadela (2013), Čudákova dcéra (2015) a Oheň nás spasí (2019).

Aktuálne knižné tipy pre vás pravidelne vyberá Milan Buno, knižný publicista

Ilustračné úvodné foto: pixabay
Medzititulky: redakcia
Knižné hity a bestsellery nájdete na: www.bux.sk 


TagsKnihy