Možno vás prekvapí skutočnosť – aká je Odvrátená tvár Dubaja? Únosy, zastrašovanie a špinavé praktiky


1713   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Odvrátená tvár Dubaja

Odvrátená tvár Dubaja. To sú únosy, zastrašovanie a špinavé praktiky arabského šejka. O tom je kniha od novinára Toma Steinforta, ktorý sa dlhodobo venuje Dubaju a nepríjemným tajomstvám šejka Muhammada. Vo svojej knihe zverejňuje desivé skúsenosti priamych svedkov a odhaľuje, aký Dubaj v skutočnosti je.

Napohľad a zvonka sa teší povesti modernej krajiny. Pýši sa mrakodrapmi, nepredstaviteľným luxusom, má silné kultúrne zázemie a najnovšie sa krajina zapojila do vesmírnych pretekov. Pod pozlátkou však stále panujú stredoveké pomery. Mestu vládne šejk Muhammad bin Rášid Ál Maktúm, miliardár s neobmedzenou mocou, ktorý sa pohybuje v najvyšších spoločenských a politických kruhoch. Steinfort cituje výpovede viacerých žien, ponúka svedectvá o únosoch, podvodných kampaniach, surových bitkách a zastrašovaní.

Odvrátená tvár Dubaja, Ikar

Veľavravný citát

Ako píše vo svojej knihe Odvrátená tvár Dubaja výkonný riaditeľ organizácie Human Rights Watch Ken Roth – „krajina stojí na zahraničných dolároch a dohodách so Západom, a pokým ten prižmuruje oči nad jeho odvrátenou stranou, nezmení sa nič. Ako hovorí staré príslovie: zlo prekvitá tam, kde dobrí nekonajú. Ekonomické ambície mesta sú v príkrom rozpore s tým, ako šejk Muhammad rieši svoje rodinné záležitosti,“ domnieva sa Ken Roth.„Obraz Dubaja sa však asi zmení. Ľudia začínajú vnímať, že to nie je taký liberálny raj, ako sa tvári. Naopak, opozícia tam končí za mrežami a vzdorovité ženy sa jednoducho vyparia.“

Neprehliadnite:

Deti, naše bohatstvo
Úskalia digitálnej doby, keď rodičia v honbe za ziskom zneužívajú svoje deti na sociálnych sieťach…

Pútavý dej…

Desivé svedectvá v knihe vydavateľstva Ikar Odvrátená tvár Dubaja sú príbehmi jednej panovníckej rodiny. Panovník stanovuje štandard, ktorý sa odráža v mnohých oblastiach dubajskej spoločnosti. Prakticky všetky indexy, ktoré hodnotia stav dodržiavania ľudských práv, kladú SAE tak nízko, že to nestačí ani na prvú stovku. V krajine sa vyskytli prípady neoprávneného zadržiavania, ba dokonca podozrenia z mučenia, pracovné právo prakticky neexistuje a už prežité práva žien nestoja za reč.

Odvrátená tvár Dubaja

Genéza príbehu Odvrátená tvár Dubaja…

Do skúmania odvrátenej strany Dubaja sa Steinfort pustil v roku 2018 po tom, čo sa na internete objavilo škandalózne video princeznej Latífy. Málokto vtedy veril, že je pravé, no v súčasnosti sa už záplava hrôzostrašných zvestí, ktoré presakujú z paláca Za’bíl, nedá ignorovať.
Autor n
echcel nikoho provokovať a ani dráždiť režim, iba potiahol za nitku a uvidel obnaženú realitu. A občas naozaj neveril vlastným očiam, pretože stopy viedli k novým tajomstvám, ktoré boli ešte ohavnejšie ako tie predchádzajúce. „Za moju novinársku prácu sa mi vyhrážali priamo aj nepriamo, špičkové právnické firmy mi stále hrozia žalobami a mojim známym neudelili víza na vycestovanie do krajiny,“ tvrdí Tom Steinfort.

Čítanie plné napätia i poučenia Vám praje Milan Buno, knižný publicista

Foto: pixabay
Medzititulky: redakcia
Knižné hity a bestsellery nájdete na: www.bux.sk