Hlasy lesa vábia do prírody malých i veľkých zvedavcov. Náučných chodníkov na Slovensku pribúda

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Počúvať Hlasy lesa môžete na Horehroní, náučný chodník

Hlasy lesa sa ozývajú po celom území Slovenska. Aj vďaka nim pribúdajú náučné lesné chodníky. Rekreačné oblasti a teritóriá so zvýšenou ochranou prírody nevynímajúc. Napríklad v rekreačnej oblasti Tále pribudli náučné prvky, ktoré obohatili doterajšie možnosti a prispeli k atraktivite možností lesných prechádzok.

Jednotlivé lesné prvky približujú turistom “zákulisie prírodného divadla”. Ako v prípade kamenného divadla, aj tu prichádzajú zvedavci poznať zákulisie. Do lesa však za iným poznaním: pozorovať a počúvať šepot prírody, doposiaľ nepoznaný svet zvierat a drevín. To všetko nájdete, môžete vidieť a počuť v lesoch Nízkych Tatier.

Brána Nízkych Tatier otvorená…

Predčasom zrekonštruovaný chodník je jedinou spojnicou pre peších turistov v okolí lyžiarskeho strediska Tále a tunajšími ubytovacími zariadeniami, golfovým areálom, či stravovacími zariadeniami a jedinej vodnej nádrži v lokalite. Chýbajúca infraštruktúra v jednej z najnavštevovanejších turistických oblastí – a zároveň chránenom území národného parku Nízke Tatry – potvrdzuje aktuálny trend. Všetci totiž pociťujeme potrebu časom venovať zvýšenú pozornosť ochrane prírody a dobudovať infraštruktúru, ktorá lesu pomôže. Ide o návod a recept, ako si vychutnať aj nízkotatranskú prírodu bez rušivých momentov. 

Počúvať Hlasy lesa môžete na Horehroní, náučný chodník

Čo inde nenájdete

Na chodníku sa nachádza niekoľko náučných tabúľ, lavičkové sympózium a interaktívne lesné prvky. Pomocou aplikácie Lesný svet si všetci turisti prechádzajúci náučným chodníkom budú môcť “nachytať” Hlasy lesa. O ulovenom zvierati jednoducho pomocou QR kódu napríklad zistíte základné informácie a reálne si môžu vypočuť aj hlas lesného obyvateľa. Ďalším náučným prvkom je Edukačný dendrofón, na ktorom môžete vyskúšať ako znejú jednotlivé druhy drevín a dozvedieť sa tiež ktorý typ kôry, lístia a plodov majú jednotlivé dreviny. Tretím náučným prvkom je Tripexeso, ktoré zábavnou formou obľúbeného pexesa ukáže ako vyzerá plod, list a strom.

Neprehliadnite:

svetový unikát Dobšinská ľadová jaskyňa (UNESCO)
Dobšinská ľadová jaskyňa je svetový unikát. Toto kráľovstvo ľadu sa “pripravuje” na letnú sezónu

 

Ďalšou vyhľadávanou atrakciou Náučného chodníka na Táľoch je replika v životnej veľkosti medveďa hnedého a malého medvieďaťa. Až tu si mnohí uvedomia, že radšej sa stretnúť s týmto macom, ako s tým skutočným a živým pánom slovenských lesov…

Počúvať Hlasy lesa môžete na Horehroní, náučný chodník

Pri každom edukačno-zábavnom prvku si turisti môžu posedieť na lavičkách a užiť si jedinečný výhľad na lyžiarske stredisko, majstrovský golfový areál či tichú prírodu Nízkych Tatier a v pokoji si vychutnať vôňu a zvuky lesa.

Text: redakcia
Foto: archív redakcie