Na Trenčianskom hrade pribudla novinka – technológia v službách turizmu na ceste do minulosti

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Na Trenčianskom hrade, Hrady 3D

Na Trenčianskom hrade pribudlo pred nedávnom lákadlo. Ide o novú rozšírenú realitu, ktorá je využiteľná v celom priestore Barborinho paláca. Na to, aby ju mohli návštevníci využiť, stačí si stiahnuť bezplatnú aplikáciu „Hrady 3D“ do mobilného zariadenia obsahujúceho gyroskop.

Prechádzka po hrade s telefónom v ruke bola donedávna vnímaná ako prejav neúcty k histórii. Dnes vás mobil počas návštevy na Trenčianskom hrade a Barborinho paláca môže však doslova preniesť v čase ako užitočný zázračný pomocník; a to rovno do stredoveku. Aplikácia očarí vyobrazením dobového nábytku, historických postáv, zaujímavými animáciami, mini hrami či reliéfmi a freskami na stenách miestnosti.

Na Trenčianskom hrade ožila história

Vďaka aplikácii si návštevníci môžu doplniť komplexné informácie o histórii Barborinho paláca, ako aj o Hedvige Tešínskej, Jánovi Zápoľskom či kamenárskych značkách. Zaujímavé sú aj 2 mini hry, ktoré potešia nielen malých návštevníkov, ale aj tých históroiu ľudského veku poznačených viac.

Na Trenčianskom hrade, KOCR Trenčín región Hrady 3D

Stačí prísť s telefónom bližšie k veľkému jedálenskému stolu či svietniku a hneď sa môžu zapojiť do stolovania a zapaľovania sviec. Pri spustenej aplikácii sa odporúča voľne sa pohybovať po miestnosti, vďaka čomu neujde ľudskému oku jediný detail priestoru. Rozšírená realita ponúka unikátny pohľad na to, ako to v stredoveku mohlo vyzerať v tejto časti hradu.

Neprehliadnite:

Trenčianske Teplice Hammam
Lákavá ponuka na oddych:
zdravie a luxus na dosah ruky v kúpeľoch Trenčianskeho kraja

 

Aplikácia spestrí prehliadku.

Už to nebude len prehliadka so sprievodcom. Hoci je priestor v skutočnosti zariadený len jedným stolom a niekoľkými stoličkami, aplikácia ich prenesie do miestnosti, kde sa nachádzajú historické osobnosti v dobových odevoch, hostina a budú si môcť vďaka mini hre napríklad zapáliť sviečky na svietniku. Aplikácia prináša nové informácie zaujímavou formou.

Dostupná pre každého

Pri vývoji aplikácie sú vždy dôležité stretnutia, kde sa okrem funkcionalít rieši aj samotný vizuál. Preto sme s Trenčianskym múzeom v Trenčíne a KOCR Trenčín región mali veľa stretnutí, kde sme tieto veci spoločne preberali. Museli sme kompletne vymodelovať celý priestor, postavy či nábytok.

Na Trenčianskom hrade , KOCR Trenčín región Hrady 3D

Aplikáciu s názvom Hrady 3D zobrazujúcu 3D priestor Barborinho paláca na Trenčianskom hrade je možné si stiahnuť do mobilného zariadenia bezplatne, a to v prípade oboch operačných systémov, t. j. Android a iOS. Okrem slovenského jazyka je dostupná aj v angličtine a nemčine. Bezproblémová funkčnosť je garantovaná pri zariadeniach starších menej ako dva roky s funkčným gyroskopom.

Text: redakcia
Medzititulky: redakcia
Foto: archív redakcie

Úvodná fotografia: Stanislav Hladký