Stať sa kráľom alebo nie? Sebastian Lubomírski a jeho odkaz na hrade Ľubovňa prežil stáročia


4839   -   1
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Hradné slávnosti na hrade Ľubovňa – Stať sa kráľom alebo nie? Sebastian Lubomírski a jeho odkaz

Hrad a skanzen v Starej Ľubovni patria k turisticky najatraktívnejším areálom na Slovensku. Ročne ho navštívi viac ako 200 000 návštevníkov. Samotný Hrad Ľubovňa, týčiaci sa nad mestom Stará Ľubovňa, bol postavený na konci 13. storočia. Prešiel rôznymi prestavbami v 16. a najmä v 17. storočí, keď získal súčasnú barokovú podobu. Spája sa najmä so šľachtickým rodom Lubomírskych. Sebastian Lubomírski patril v Poľsku i v celej strednej Európe k popredným bojovníkom a štátnikom.

Hradné slávnosti na hrade Ľubovňa – Stať sa kráľom alebo nie? Sebastian Lubomírski a jeho odkaz

Zdroj foto: Shutterstock

Z histórie

Vďaka svojej šikovnosti dostal rod Lubomírskych medzi najváženejšie rody v celom vtedajšom Poľskom kráľovstve. Jeho cesty s hradom Ľubovňa sa prepojili v roku 1591, keď sa stal spišským starostom. O dva roky neskôr, vďaka financiám z prosperujúcich soľných baní, si celé starostovstvo jednoducho kúpil.

Neprehliadnite:
Otvorenie sezóny na hrade Ľubovňa nás vráti o niekoľko storočí späť

Na svoj nový hrad si priviedol manželku Annu Branickú. Nový majiteľ Sebastian mal s hradom veľké plány. Chcel z neho urobiť sídlo hodné skutočných kráľov, veď práve jeden z jeho potomkov sa kráľom mohol stať. Začal s barokovou prestavbou hradu, no tú už dokončil jeho syn Stanislav Lubomirski. Ale to by sme už rozprávali iný príbeh…

SARUS Z Prešova, historicky serm

Zdroj foto: sarus.sk

Historické hradné slávnosti sa uskutočnia 14. – 16.8. Hlavný program hradných slávností sa začne o 11.00, 13.00, 15.00 a 16.30 h.
V programe vystúpi i skupina historického šermu SARUS z Prešova.

Titulná foto: Shutterstock
www.hradlubovna.sk