Drevený artikulárny kostol v Leštinách


10066   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Drevený artikulárny evanjelický kostol Leštiny

Duchovné bohatstvo Slovenska predstavujú okrem iných pamiatok aj unikátne drevené kostoly – skvosty ľudovej sakrálnej architektúry. Podľa historických záznamov bolo na Slovensku vyše 300 drevených kostolov. V súčasnosti máme ešte asi 50 zachovaných drevených sakrálnych pamiatok zo 16. – 19. storočia. Spomedzi nich bolo v roku 2008 osem výnimočných drevených chrámov pre svoju celosvetovú hodnotu zapísaných do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Jeden z nich je evanjelický artikulárny kostol v Leštinách. Dodnes sa v ňom každú nedeľu konajú evanjelické Služby božie. Pre nás má kostol ešte ďalšiu osobitnú pridanú hodnotu: práve v tomto chráme bol pokrstený náš najväčší básnik Pavol Országh Hviezdoslav. 

Drevený artikulárny evanjelický kostol Leštiny

Kostolík sa nachádza v okrese Dolný Kubín v obci Leštiny. Leží v malebnom prírodnom prostredí a je ideálnym cieľom pre turistov a cykloturistov najmä v jarnom období, keď najlepšie vynikne jeho jedinečná silueta. (V lete objekt zakrývajú staré košaté stromy.) Pravda, výlet ku kostolíku treba plánovať a vopred dohodnúť so sprievodkyňou na telefónnom čísle: +421 43 5895 156, najmä ak by ste chceli obdivovať aj bohato zdobený interiér chrámu.

Drevený artikulárny evanjelický kostol Leštiny

Kostol dal postaviť v roku 1688 Jób Zmeškal, kapitán hradnej stráže na Oravskom zámku, ale aj prvý vycišpán v Dolnom Kubíne. Samotný kostol má obdĺžnikový pôdorys a je vybudovaný na príkrom svahu. Tento sklon vyrovnáva kamennou základňou chrámu. Na výstavbu sa použilo smrekové drevo z okolitých lesov a nijaké klince tak, ako to bolo prikázané pre artikulárne kostoly. Dominantu kostola tvorí veľká valbová strecha pokrytá dreveným šindľom. Jeho súčasťou je aj malá prístavba za oltárom. Vstup do kostola tvorí portál s archivoltou a v objekte je aj drevená zvonica.

Bude sa ti páčiť: GAVURKY – rozprávkový háj

Drevený artikulárny evanjelický kostol Leštiny

Interiér kostola je bohato zdobený a vyniká rôznorodosťou tvarou, farieb i motívov. Dominuje mu nástenná kvetinová maľba zo 17. storočia, barokový oltár s drevorezbou z konca 17. storočia, drevené lavice s erbami a bohato zdobená kazateľnica zo začiatku 18. storočia.

www.orava.sk