Morské oko žmurklo na zábavné vzdelávanie v prírode. Vihorlatský prales ako učebnica ekoturizmu


4042   -   2
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Morské oko, Vihorlat

Morské oko. Jedna z najvýznamnejších a najkrajších lokalít Košického kraja obohatila svoju turistickú ponuku. Vďaka investícii Košického samosprávneho kraja do ekologických prvkov novej exteriérovej prírodovednej učebne, vzniklo na jeho brehoch zaujímavé náučné centrum. Prináša voľnočasové aktivity, zábavu a informácie o zaujímavostiach tejto pozoruhodnej lokality. V unikátnej prírodnej lokalite ste aj vy vítaní…

Morské oko leží v prísnej zóne ochrany a je súčasťou Vihorlatského pralesa a prírodnou pamiatkou, zapísanou v Zozname prírodného a kultúrneho dedičstva UNESCO. Vihorlatský prales sa takto dostal do spoločnosti takých svetoznámych lokalít, ako americký Yellowstonský národný park, Grand Canyon, Mount Everest alebo Kilimandžáro.
Až do roku 2012 bol vstup do Vihorlatského pralesa obmedzený, pretože sa tu nachádza aj vojenský priestor.Obrovský záujem návštevníkov o tretie najväčšie prírodné jazero na Slovensku núti skvalitňovať podmienky, najmä v duchu ekoturizmu. Aj preto v blízkosti náučného chodníka, kaštielika a chaty s bufetom pribudlo sedem exteriérových edukačných hier, ktoré interaktívnou formou prezentujú vedomosti, týkajúce sa života rastlín a živočíchov, doby rozkladu odpadov a zásady správania sa v lese. Päť edukačných lavičiek so stolmi je určených pre návštevníkov všetkých vekových kategórií.   

Morské oko, Vihorlat, informácie o Slovensku, enviro, školstvo, kultúra, lesy, turistika, regióny

Päť pripravených edukačných lavičiek so stolmi

Klenot Košického kraja

Tvorcovia exteriérovej prírodovednej učebne veria, že nová atrakcia uspokojí návštevníkov Morského oka, ktorí budú z výletu odchádzať s pozitívnymi zážitkami a komplexnejšími vedomosťami. 
„Prírodu treba obdivovať a rozumieť jej. Preto je dôležité s edukáciou začať už v útlom veku, najlepšie atraktívnou a hravou formou. O prírode sa ľahko učí v prírode, preto sme pristúpili k inštalácií náučných hier priamo na brehu Morského oka. Takýmto spôsobom chceme deťom vštepiť lásku k prírode a úctu k nášmu životnému prostrediu”, predstavila zámery edukačného centra jeho autorka Zlatica Madarasová z Remetských Hámrov.

Neprehliadnite:
Na hranici národného parku sa usadili Včely raja. Budú zabávať, vzdelávať i liečiť… aj vás

Nové formy, nové možnosti, nové podnety

Všetky exteriérové prvky sú návštevníkom prístupné bezplatne 7 dní v týždni počas celej turistickej sezóny. Pod holým nebom interaktívne tabule hravým spôsob sprostredkujú zaujímavosti o tunajšej faune, flóre. Kombinácia pohybu s odhaľovaním nových poznatkov robia turistiku ešte zaujímavejšou a pútavejšou. „Sme presvedčení, že čím viac informácií turista jednotlivými aktivitami získa, tým viac bude túto lokalitu obdivovať a chrániť. Obľúbi si ju, bude sa sem vracať častejšie a prírodnú pamiatku odporučí ďalej svojim známym. Takýto dobrý chýr je v súčasnosti veľmi dôležitým médiom pre stabilizovanie a rast návštevnosti, ktorá zároveň neohrozuje prírodu,“ dodala Lenka Jurková Vargová z Krajskej organizácie cestovného ruchu v Košiciach. 

Morské oko, Vihorlat, informácie o Slovensku, regióny, kultúra, enviro, vzdelávanie, školstvo,

Poučné i zábavné

Citlivý prístup k realizácii

Inštalované prvky prírodnej učebne sú zo smrekového dreva a vhodne zapadajú do okolitej prírody. Výber materiálu i povrchovej úpravy by mal zabezpečiť nenáročnú údržbu na niekoľko rokov. Vnútorné časti hier sú zasa vyrobené vysoko-odolnými technológiami, zaručujúcimi ich dlhú životnosť. Súčasťou učebne je zvuková tabuľa s napájaním batérie solárnym panelom a veternou mini-turbínou, ktorá nezaťažuje životné prostredie a prináša želaný efekt.

Foto: KOCR Košice Región Turizmus
Viac na: www.kosiceregion.com a na sociálnych sieťach organizácie