Obnovená fasáda Divadla Jána Palárika v Trnave


5148   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Obnovená fasáda Divadla Jána Palárika v Trnave

Nestáva sa každý deň, aby sme sa mohli tešiť z obnovy budovy či dobrej perspektívy pre kultúrny stánok. Krajský úrad v Trnave však našiel prostriedky a od minulého roka sa pustil do obnovy budovy Divadla Jána Palárika v Trnave. Nedávno spolu s obyvateľmi oslávili prvú etapu obnovy – vynovenú fasádu budovy – zaujímavou svetelnou šou.

Naša najstaršia divadelná budova

Budovu divadla v Trnave postavili v roku 1831 vedľa hostinca U čierneho orla. Je najstaršou divadelnou budovou na Slovensku, ktorá stále slúži svojmu účelu.

Trnavské divadlo prešlo za uplynulých takmer 190 rokov niekoľkými rekonštrukciami. Zásadná bola obnova fasády v roku 1907, keď jej pribudla nielen bohatá výzdoba, ale dostalo aj nové vstupné priestory. Budovu, v ktorej sa dodnes hráva, dalo postaviť mesto. Na jej priečelí je latinský nápis: Isthanc aedem Thaliae po suit senatus ac popolus Tirnaviensis (Tento dom Tálie postavil senát a obyvateľstvo Trnavy).

V Trnave pôsobili aj také významné osobnosti slovenskej kultúry ako M. Schneider Trnavský alebo dramatik Ferko Urbánek.

Obnovená fasáda Divadla Jána Palárika v Trnave

Divadlo prechádzalo v priebehu rokov mnohými premenami. V rokoch 1960 – 1965 bolo profesionálnym Krajovým divadlom Trnava. Po jeho zániku žilo divadlo už len zásluhou ochotníkov. V roku 1974 sa konštituovalo v meste profesionálne činoherné zájazdové Divadlo pre deti a mládež. Súbor divadla vytvoril jeden ročník absolventov VŠMU, doplnený niekoľkými staršími hercami. Tento súbor dosiahol najväčšie úspechy v doterajšej histórii divadla. Špecializovalo sa na tvorbu pre detského a mládežníckeho diváka. V roku 1990 bolo premenované na Trnavské divadlo, ale nastali preň horšie časy – mnoho z členov jeho najúspešnejšej generácie odišlo pôsobiť do bratislavských divadiel…

Od roku 2002 sa stal zriaďovateľom divadla Krajský úrad v Trnave a na základe jeho rozhodnutia nesie dnes názov Divadlo Jána Palárika v Trnave. V súčasnosti sa mu opäť darí. Vo svojom repertoári má inscenácie pre dospelých aj pre deti. Mnohé inscenované predlohy tu vznikajú priamo v divadle ako pôvodné scenáre, dramatizácie prozaických textov alebo podstatné úpravy hier.

Obnovená fasáda Divadla Jána Palárika v Trnave

Obnovená fasáda je iba začiatkom…

V januári 2019 sa predstavila obyvateľom Trnavy obnovená fasáda ich divadla. Význam akcie zvýraznila svetelná šou. Svetelné efekty zvýraznili niektoré prvky fasády, ktorej reštaurátori vrátili vzhľad z roku 1907. Fasádu rekonštruovali vlani od polovice augusta do polovice decembra. Stála spolu s obnovou klampiarskych prvkov viac ako 190-tisíc eur. Súčasne sa zreštauroval aj nápis na priečelí, ktorý pripomína, že trnavský stánok Tálie postavil trnavský senát a občania spoločným úsilím. Z nápisu zostali pozlátené len niektoré písmená, čím mu reštaurátori vrátili pôvodný vzhľad.

Vzniknutý písmenkový rébus vysvetlila Daniela Zacharová z Krajského pamiatkového úradu v Trnave: „Pozlátené sú tie písmená, ktoré keď zrátate ako rímske číslice, tak predstavujú dátum 1831, čo je rok postavenia tejto divadelnej budovy.“ Práce na obnove budovy budú podľa predsedu Trnavského samosprávneho kraja Jozefa Viskupiča pokračovať aj v tomto roku. Zámer spresnil vedúci odboru kultúry Trnavského samosprávneho kraja Peter Kadlic: „Zastupiteľstvo Trnavského samosprávneho kraja na rok 2019 schválilo rozpočtové výdavky vo výške 300-tisíc eur na pokračovanie obnovy trnavského divadla. Pôjdu do troch investičných akcií, prvou bude odvlhčenie budovy, druhou rekonštrukcia šatní a zázemia pre hercov i technický personál a treťou rekonštrukcia Zrkadlovej sály divadla.“

Foto: archív Trnavský kraj a M. Jurčo