Belianska jaskyňa – musíte ju navštíviť


11789   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Belianska jaskyňa

Belianska jaskyňa sa nachádza vo východnej časti Belianskych Tatier, v Národnej prírodnej rezervácii Belianske Tatry na území Tatranského národného parku. Je jedinou sprístupnenou jaskyňou vo Vysokých Tatrách a patrí medzi najviac navštevované sprístupnené jaskyne na Slovensku.

Jaskyňa bola sprístupnená pre verejnosť v roku 1884. Elektrické osvetlenie má od roku 1896, teda iba 12 rokov po objavení žiarovky. Belianska jaskyňa je známa bohatým výskytom kalcitovej sintrovej výplne a mnohými bizarnými skalnými tvarmi. Hoci záujem o prírodné pozoruhodnosti jaskyne pretrváva už 135 rokov, zákonitosti jej vytvárania sa doteraz úplne neobjasnili.

Belianska jaskyňa

Prístup k jaskyni vedie po lesnej ceste z obce Tatranská Kotlina, ktorá sa nachádza 30 kilometrov severovýchodne od Tatranskej Lomnice. K vchodu v nadmorskej výške 890 m vedie 1 km dlhý náučný chodník, ktorý prekonáva výškový rozdiel 122 m. Autobusom verejnej dopravy sa do tatranskej Kotliny dostanete z Popradu smerom na Smokovce, Tatranskú Lomnicu a Tatranskú Kotlinu alebo zo Spišskej Belej smerom na Ždiar a Tatranskú Javorinu (40 km).

Zaujímavé: Spoznávanie Prešovského kraja cez príbehy – Legendarium

Jaskyňa

Belianska jaskyňa

je otvorená denne okrem pondelka s hodinovými intervalmi vstupov od 9 do 16 hodiny. Pri bežnej návštevnosti sú intervaly vstupov organizované podľa časov vo vstupnom poriadku, teda každú hodinu. Pri zvýšenej návštevnosti sa vstupy organizujú priebežne v kratších intervaloch podľa charakteru a aktuálnej možnosti danej prevádzky jaskyne, t. j. aj v čase medzi pravidelnými vstupmi v zmysle platného vstupného poriadku.

Belianska jaskyňa

Teplota v jaskyni sa pohybuje od 5 do 6,3 °C. Prehliadková trasa trvá asi 70 minút, má dĺžku 1370 m s prevýšením 125 m a na trase je potrebné prekonať 874 schodov. Počas prehliadky jaskyne môže návštevník obdivovať sintrové vodopády, pagodovité stalagmity, jazierka a mnohé ďalšie formy jaskynnej výzdoby. Jedna zo zastávok na prehliadkovej trase je v Hudobnej sieni, ktorá dostala pomenovanie podľa zvukov dopadajúcich kvapiek vody na hladinu jazierka. V tejto sieni sa pre jej výborné akustické podmienky organizovali hudobné koncerty reprodukovanej klasickej hudby.

Jaskyňa patrí do zriaďovateľskej pôsobnosti Ministerstva životného prostredia SR.

Foto: Slovakiatravel
www.ssj.sk