Slovenská filharmónia a jej 73. koncertná sezóna prináša do Mesta hudby ďalšiu harmóniu tónov


2440   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Slovenská filharmónia, Reduta

Mesto hudby. Aj tak zvykneme označovať naše hlavné mesto. Jeho bohatý kultúrny život obohacuje rad významných hudobných podujatí. Po nedávnom tradičnom festivale BHS klope na dvere 73. koncertná sezóna Slovenskej filharmónie (SF). Otváracie koncerty sú na programe vo štvrtok a piatok 21. a 22. októbra 2021. Sezóna potrvá do 17. júna 2022. Úvodné koncerty zaznejú pod taktovkou šéfdirigenta Daniela Raiskina. Sólistom večerov bude fenomenálny izraelský huslista s ukrajinskými koreňmi Vadim Gluzman.

Šéfdirigent Daniel Raiskin na úvod otváracích večerov zaradil skladbu Petite ouverture solennelle / Malú slávnostnú predohru Ľudovíta Rajtera, popredného slovenského skladateľa, dirigenta, pedagóga, spoluzakladateľa a bývalého šéfdirigenta nášho symfonického telesa (1949 –1951, 1953 – 1961). V interpretácii fenomenálneho Vadima Gluzmana si vypočujeme Beethovenov Koncert pre husle a orchester D dur op. 61, ktorý otvárajú štyri tiché údery na tympany.

Sláva diela až po odchode autora

Dielo sa dostalo do repertoáru koncertných sál až po smrti skladateľa v polovici 19. storočia, zásluhou Felixa Mendelssohna Bartholdyho a vtedy trinásťročného huslistu Josepha Joachima v Londýne. V Koncertnej sieni SF zaznie v interpretácii jedného z najžiadanejších huslistov súčasnosti Vadima Gluzmana. Koncertuje s orchestrami ako Berlínski filharmonici, Gewandhausorchester v Lipsku, Mníchovská či Londýnska filharmónia. Hrá na výnimočnom nástroji „ex-Leopold Auer” z roku 1690, ktoré mu zapožičala Stradivari Society v Chicagu. V Bratislave sa predstaví už po niekoľkýkrát. Koncerty uzavrie Čajkovského programová a nie často uvádzaná symfónia Manfred podľa literárnej predlohy anglického romantického básnika Lorda Byrona, v autentickom naštudovaní šéfdirigenta SF, petrohradského rodáka Daniela Raiskina (na obr.).

SF Daniel Raiskin

Neprehliadnite:
Slovenská filharmónia otvára novú koncertnú sezónu. Neváhajte, abonentka na klasiku je už v predaji

Koncertná sezóna a jej hravé tóny

„Pri príprave na novú sezónu 2021/2022 myslím v prvom rade na to, akú úlohu zohráva v našom živote umenie a predovšetkým hudba! Po mimoriadne emotívnych dňoch na Bratislavských hudobných slávnostiach a dlho očakávanom stretnutí s publikom sa teším na Otváracie koncerty sezóny. Beethovenov husľový koncert je vrcholom krásy, formy a hĺbky humanizmu a je pre mňa mimoriadnym potešením, že sólový part zahrá môj blízky priateľ a “hudobný brat” Vadim Gluzman. Zaujímavým detailom jeho interpretácie bude použitie kadencií od Alfreda Schnittkeho, jedného z najvýznamnejších skladateľov a hudobných mysliteľov druhej polovice 20. storočia. Sila hudby sa mi zdá byť mimoriadne aktuálnou práve dnes. Veľmi rád som zaradil do programu aj dielo Ľudovíta Rajtera. S radosťou pokračujem v objavovaní hudby vynikajúcich slovenských skladateľov!“

Mesto hudby a jeho tóny pre náročné publikum

V marci a apríli 2022 sa napríklad Slovenská filharmónia pod taktovkou šéfdirigenta predstaví na umeleckom zájazde v nemeckých a rakúskych mestách – Kolín nad Rýnom, Wiesbaden, Kempten, Villach, Kufstein, Viedeň a Dornbirn. Sólistom koncertov bude ruský klavírny virtuóz Alexej Volodin, víťaz súťaže Gézu Andu v Zürichu. Spolu s ním sa 10. apríla 2022 vo viedenskom Musikvereine so Slovenskou filharmóniou predstaví aj ruský klavirista Konstantin Lifschitz – na koncerte venovanom 125. výročiu úmrtia Johannesa Brahmsa v rámci jedného večera zaznejú oba klavírne koncerty tohto majstra nemeckého romantizmu.

lovenská filharmónia 73. sezóna

Hudobná žatva počas celej sezóny

Do programov zaradila SF diela mnohých skladateľov – Mozarta, Beethovena (na obr. je jeho hudobný rukopis), Smetanu, Dvořáka (180. výročie narodenia), Brahmsa (125. výročie úmrtia), Mahlera, skladby staršej generácie slovenských autorov Ľudovíta Rajtera (115. výročie narodenia) a Jána Cikkera (110. výročie narodenia). Pokračuje v uvádzaní diel ruských skladateľov – Čajkovského, Skriabina, Stravinského (140. výročie narodenia) a uvedie aj dramaturgické novinky – dielo gruzínskeho skladateľa Giju Kančeliho Nu.Mu.Zu (v najstaršom písomnom jazyku sveta sumerčine znamená „Ja neviem“), Koncert pre harfu a orchester Alexandra Mosolova či skladbu Nostalgia pre husle a sláčikový orchester jedného z najvýznamnejších skladateľov súčasnej japonskej hudby Tōru Takemitsu.

Beethoven Rozárium hudby Dolná Krupá

Hudba a interpreti

K strhujúcim zážitkom bude patriť uvedenie nadčasovej kantáty Alexander Nevskij Sergeja Prokofieva. Sólistami večerov budú domáci aj hosťujúci umelci. Spomeňme napríklad harfistku SF Katarínu Turnerovú, predstaví sa ruský violončelista Alexander Ramm, laureát Medzinárodnej súťaže P. I. Čajkovského, či ruský klavírny mág Alexej Volodin. K hudobným zážitkom bude patriť aj japonský huslista Daishin Kashimoto. Podobne poľská sopranistka Aga Mikolaj, mezzosopranistka Polina Shamaeva, sólistka Moskovského divadla „Nová opera“ E. Kolobova a sólistka Maďarskej štátnej opery.

Mladí slovenskí umelci

Zvlášť chceme upozorniť na mladého nádejného slovenského basistu Petra Kellnera, sólistu Viedenskej štátnej opery a tenoristu Ondreja Šalinga. 73. koncertná sezóna bude nesporne patriť k zážitkom. Veď sa predstaví napríklad aj mezzosopranistka Jana Kurucová, sólistka hamburskej opery a český basbarytonista Adam Plachetka, sólista Viedenskej štátnej opery, hostia popredných zahraničných koncertných a operných scén.

Ďalšia koncertná sezóna nášho špičkového hudobného telesa sa začína. Počas jej trvania treba zohľadniť režim OTP.  73. koncertná sezóna Slovenskej filharmónie sa realizuje s podporou Veľvyslanectva štátu Izrael na Slovensku.

Foto: archív SF a archív dreamstime
Viac na: www.filharmonia.sk