Rozčítané Slovensko: Príbeh legendárnej lúpeže od autora Jurského parku Michaela Crichtona


2880   -   2
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Viktoriánske obdobie, Lindeni,

Vo vydavateľstve Lindeni práve vychádza jeden z najlepších príbehov autora kultového Jurského parku Michaela Crichtona Veľká vlaková lúpež. Román, inšpirovaný skutočnými udalosťami, sa stal jednou z najpredávanejších kníh roku 1975, získal množstvo ocenení, a neskôr bol aj úspešne sfilmovaný s hviezdnym duom Sean Connery a Donald Sutherland v hlavných úlohách. Do slovenčiny ho preložil František Kôpka.

Upršaný viktoriánsky Londýn polovice devätnásteho storočia. Kým jedni sa kúpu v okázalom bohatstve, iní sa plahočia v odpudzujúcej špine a biede. Medzi obidvoma extrémami sa s dokonalou ľahkosťou pohybuje tajuplný džentlmen. Bohatý, príjemný a vynachádzavý tridsiatnik Edward Pierce si berie na mušku tých, čo netrú núdzu, spriadajúc pritom zločin storočia. Komu by čo i len napadlo, že džentlmen z lepšej spoločnosti môže zosnovať takú trúfalú lúpež?

Veľká vlaková lúpež, Lindeni

Napätie graduje…

Napínavý a majstrovsky vyrozprávaný príbeh postavil Crichton na skutočných faktoch. Pri lúpeži v roku 1855 ukradli z vlaku smerujúceho z Londýna do Folkestonu vyše sto kilogramov zlata, ktorých dnešná trhová cena sa pohybuje okolo milióna libier. Román je týmto zločinom len voľne inšpirovaný. Michael Crichton dokazuje, že je brilantným autorom napínavých dobrodružných príbehov, ktoré čitateľov zaujmú nevídanými dejovými zvratmi a neostáva im iná možnosť, len jeho knihy zhltnúť na jeden dych. „Nečudoval by som sa, keby kníhkupectvá začali jeho knihy predávať vo výhodných balíčkoch spolu s hojdacou sieťou a džbánom vychladeného daiquiri,“ napísali v novinách The New York Times. Veľkú vlakovú lúpež prirovnali ku kultovému filmu Podraz s Paulom Newmanom a Robertom Redfordom: „Je to verzia Podrazu devätnásteho storočia. Fascinujúce!“

Neprehliadnite:
Ako byť dievčaťom – kniha so silným odkazom #Me Too, ktorú by si mali prečítať všetky dievčatá

Viktoriánske obdobie

Rovnako nadšene knihu hodnotili aj v Los Angeles Times: „Úžasná zábava. Inteligentné a remeselné dielo napísané s gráciou a vtipom.“ Sám Michael Crichton sa po rokoch na margo knihy vyjadril, že keď sa dostal k informáciám o spomínanej lúpeži, nesmierne ho zaujali: „Povedal som si, že keď som sa pri nich tak dobre zabavil, nemôžem si dovoliť taký luxus, že by som tento príbeh neposunul ďalej,“ načrtol vtedy Michael Crichton vznik knihy a so smiechom dodal: „O polovicu devätnásteho storočia sa v tom čase v USA nikto nezaujímal. A potom začali o viktoriánskom období písať všetci. Ja som začal len pocitovo a skončil som ako móda.“

Michael Crichton, Lindeni, knihy , lexikon

Taký bol Michael Crichton

Všestranný autor

Michael Crichton bol svetoznámy americký spisovateľ, scenárista a producent, držiteľ mnohých literárnych, filmových či televíznych ocenení. Medzi jeho najznámejšie romány patrí atraktívny príbeh Jurského parku, Kmeň Andromeda či Vychádzajúce slnko. Všetky tieto romány boli aj sfilmované. Spolupracoval aj na seriáloch Pohotovosť či Westworld.

Text a foto: Albatrosmedia
Úvodná fotografia: archív pixabay

Medzititulky: redakcia

Viac na: www.albatrosmedia.sk


TagsKnihy