Ako byť dievčaťom – kniha so silným odkazom #Me Too, ktorú by si mali prečítať všetky dievčatá


2341   -   1
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Candace Bushnell Ako byť dievčaťom

O románe Ako byť dievčaťom v denníku USA Today napísali: „Ak má nejaká kniha skutočne pozitívny odkaz pre mladých ľudí, tak je to táto.“ Ide o príbeh stredoškoláčky Marin, ktorá sa stane objektom záujmu obľúbeného učiteľa. Je silným odkazom v ére po #MeToo a mali by si ju prečítať všetky dievčatá. Dievčatá a mladé ženy stále čelia útokom a stretávajú sa so sexistickými sociálnymi normami. Román práve vychádza v slovenskom preklade Denisy Ghaniovej vo vydavateľstve CooBoo a určite vzbudí u tejto čitateľskej skupiny patričný záujem.

„Ľahké čítanie o ťažkej téme,“ uviedol rešpektovaný portál Kirkus. „Kniha prináša pohľad na „neškodný“ druh mizogýnie, ktorá je v našich každodenných životoch taká bežná a zakorenená, že ju nie vždy okamžite rozoznáme,“ doplnili v The New York Times Book Review. Knihu Ako byť dievčaťom napísalo duo špičkových autoriek Candance Bushnell (na úvodnej fotografii) a Katie Cotugno (foto nižšie). C. Bushnell sa preslávila po celom svete seriálom Sex v meste, ktorý vznikol na základe jej stĺpčekov v novinách New York Observer. K. Cotugno je autorkou viacerých zamilovaných bestsellerov. Obe spisovateľky, ktoré majú na svojom konte viaceré literárne ceny, spojili svoje sily, aby napísali príbeh o nástrahách, ktorým čelia mnohé dievčatá a často nevedia, ako sa s nimi vyrovnať.

Katie Cotugno Ako byť dievčaťom, Lindeni, lexikon, knihy

Neprehliadnite:
Muž, ktorého asi poznám
– dojímavý príbeh o priateľstve i o tom, aké je vzácne to, čo v živote máme

Je to príbeh aj zo Slovenska

To zažíva aj hlavná hrdinka knihy, stredoškoláčka Marin. Vždy bola vzornou žiačkou, no potom jej zbožňovaný učiteľ zašiel priďaleko. Stačí jeden nevyžiadaný bozk a jej bezstarostný život sa rozpadne. Keď o tom napíše článok do školských novín, vykašlú sa na ňu kamoši, frajer a nespravodlivo príde aj o dobré známky. Nevzdáva sa však – práve naopak! Založí feministický čitateľský klub a nájde spojencov tam, kde to nečakala. A postupne prichádza na to, ako byť dievčaťom, a nie bábkou v rukách ostatných.

Ako byť dievčaťom, Candace Bushnemm, Katie Cotugno

Inšpirácia pre tínedžerky

„Marinina premena na úprimnú mladú aktivistu bude určite tínedžerky inšpirovať,“ napísali v School Library Journal. „Tento strhujúci príbeh, plný odkazov na popkultúru, nabáda čitateľov, aby sa postavili proti každodenným nespravodlivostiam.“ Podľa Associated Press je román Ako byť dievčaťom strhujúcim a pútavým čítaním plným dynamických postáv. „Aj keď Marinin boj je niečo, čo naozaj nechceme, je aj skúsenosťou, s akou sa, bohužiaľ, stretáva a bude stretávať mnoho dievčat a žien. Silný príbeh dievčaťa odhodlaného prinútiť ostatných, aby sa jej pozreli do očí a počúvali ju.“

Text a foto: Albatrosmedia
Medzititulky: redakcia

Viac na: www.albatrosmedia.sk