Dni európskeho kultúrneho dedičstva pokračujú: Kaštieľ Andrássyovcov – Klenot Zemplína

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Kaštieľ Trebišov

Dni európskeho kultúrneho dedičstva (DEKD) pokračujú na mnohých miestach Slovenska. Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove v rámci Dní 2021 pripravilo podujatie Kaštieľ Andrássyovcov – Klenot Zemplína. Uskutoční sa 16. septembra a bude určené nielen školám, ale aj širokej verejnosti. Cieľom nie je len vyvolať záujem o európske kultúrne dedičstvo, zvyšovať povedomie o ňom, informovať o potrebe chrániť ho, ale aj podporovať toleranciu voči iným kultúram.

„Teším sa, že župné kultúrne zariadenia sú aktívne a opäť sa zapájajú do tejto významnej udalosti. Počas celého septembra pripravia viac ako 25 rôznych podujatí. Ak to situácia dovolí, väčšinu z nich si návštevníci budú môcť užiť naživo. Témou aktuálneho ročníka DEKD je ´Heritage: All-Inclusive!´ v slovenskej verzii: ´Dedičstvo pre všetkých´. Aj Múzeum v Trebišove má čo ponúknuť zvedavým návštevníkom, ktorí navštevujú kultúrne stánky len sporadicky, ale aj nadšencom histórie. Verím, že hodnotné stále expozície i nevšedné prehliadky si získajú aj vďaka tomuto podujatiu ešte viac fanúšikov,“ informoval predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Neprehliadnite:
Smelo cestujte a spoznávajte nepoznané turistické miesta Košického kraja.
Budete prekvapení

Školy majú otvorené brány dokorán…

Brány kaštieľa sa otvoria pre školy, ktoré majú vstup voľný, ostatná verejnosť zaplatí 4 eurá na osobu. Pre žiakov je pripravený špeciálny výklad expozícií Šľachtických rodov a Zážitkového bodu od 8,30 hod do 12,15 hod.

Kaštieľ Andrássyovcov v Trebišove, Dni európkeho kultúrneho dedičstva, lexikon

V popoludňajších hodinách budú špeciálne prehliadky určené pre verejnosť. Tá sa dozvie aj množstvo zaujímavostí o cisárskom páre, no napríklad aj o pestovaní viniča. Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove (kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja) celkovo pripravilo 4 vstupy pre verejnosť, ktoré potrvajú od 13. hod. až do 17,15 hod., pričom prednáška potrvá viac ako jednu hodinu. Maximálny počet osôb na jednu skupinu je 30 ľudí. Od 14. hod. – 18. hod. bude sprístupnené Mauzóleum Andrássyovcov a cena je už zahrnutá vo vstupenke.

Večerný koncert

Od 19. hod. návštevníkov povzneie koncert na počesť grófky Eleonóry Zichyovej, na ktorý je potrebné objednať sa vopred. Kapacita je 50 ľudí a vstupné vo výške 3 eur.

Dni európkeho kultúrneho dedičstva, Kaštieľ Andrássyovcov v Trebišove, lexikon, kultúra

„Kultúra má v živote každého z nás veľmi dôležitú úlohu. Učí nás byť tolerantnejšími, vnímavejšími a zároveň je to akási škola v praxi. Vďaka prežívaniu kultúry sa dokážu veľkí aj malí vždy niečo nové naučiť. Príďte sa presvedčiť, že v múzeu nemusí byť nuda. Návštevníkom ukážeme poklady histórie a odhalíme aj množstvo zaujímavostí, ktoré sa nikde inde nedozvedia,“ doplnila riaditeľka Múzea a Kultúrneho centra južného Zemplína v Trebišove Beáta Kereštanová.

Foto: archív Múzea

Viac na:
www.muzeumtv.sk
www.kosiceregion.com a na sociálnych sieťach organizácie