Cestuj ilúziou nekonečna v hlavnom meste. Výborný tip: Pálffyho palác – historický a architektonický klenot.


5199   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:

Pálffyho palác dominuje pri potulkách uličkami bratislavského Starého mesta

V tomto neprehliadnuteľnom ikonickom priestore je zápis do histórie mesta veľmi silný. Neoceniteľná hodnota a zvláštnosť objektu spočíva v skutočnosti, že v jedinom architektonickom objekte je zachytených a viditeľných množstvo zásadných historických a architektonických etáp vývoja celého mesta na Dunaji. V suteréne môžeme vidieť dôkazy keltského osídlenia (oppidum) z 1. storočia n. l. – šachta na uskladňovanie potravy, hrob a nálezy dokladujúce bezprostrednú blízkosť mincovne. Rímske obdobie ilustruje množstvo sekundárne použitého stavebného materiálu v murive objektu – zreteľne je viditeľné v zachovaných ranostredovekých múroch románskeho paláca z 13. storočia. V suteréne a na prvom poschodí budovy bolo pri záchrannom výskume v rokoch 1981 – 1987 objavené jadro mestského gotického paláca s kaplnkou – hviezdicová klenba z 15. storočia. Časť muriva, tiež z 15. storočia, možno vidieť na treťom poschodí vo výstavnej sieni. Slovanské obdobie zanechalo svoje stopy v suteréne – nález štyroch hrobov z 9. a z polovice 10. storočia. Ďalšie stavebné úpravy pochádzajú až zo 17. a 19. storočia a sú v neskoroklasicistickom slohu.  

V 18. storočí získal palác do vlastníctva rod Pálffy a až do rozpadu Rakúsko-uhorskej monarchie slúžil na reprezentačné účely. Po smrti posledného majiteľa, grófa Jánosa Pálffyho – filantropa, mecéna a zberateľa umenia európskeho formátu – sa palác stal – po rozsiahlej obnove v roku 1987 – sídlom Galérie mesta Bratislavy.

Neprehliadnite: Michalská brána:
posledné zvyšky mestského opevnenia stredovekej Bratislavy

Sme radi, že pomaly sa rozbiehajú možnosti navštíviť objekty, ktoré donedávna mali svoje brány pre turistov úplne zatvorené. Ak už máte na najbližšie dni svoje plány, určite príde v tomto duchu vhod nasledujúca ponuka. Presnejšie, inšpirácia online prehliadkou tradičných i netradičných miest v našom hlavnom meste Bratislave. Nielen domácich Bratislavčanov vyzývame – staňte sa #TuristomVoVlastnomMeste. Dvanásta prehliadka ukáže skrytý palác v centre mesta. Viac si o Bratislave prečítate aj na: https://www.visitbratislava.com/somdoma alebo o Galérii mesta Bratislavy: http://www.gmb.sk/sk/ V čase nedávnej krízy sa organizácia Bratislava Tourist Board (BTB) rozhodla podporiť miesta, ktoré prišli o všetkých návštevníkov a museli byť na istý čas zatvorené. Tento krok má za cieľ podporiť cestovný ruch domácimi obyvateľmi a naštartovať ho do predkrízového stavu. Viac sa dozviete aj na: http://zvladneme.to