Harmónia pod jednou strechou alebo kaligrafia a nepoznané tajomstvá cesty písma


2213   -   1
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
harmónia, kaligrafia, lexikon.sk, upf

Harmónia môže byť definovaná aj ako stav mysle a duše, keď je ľudský jedinec v rovnováhe a zažíva šťastie. Šťastie na všetky spôsoby a vo všetkých možných prejavoch. Ako súvisí harmónia a kaligrafia? Umenie japonskej kaligrafie (shodo = cesta písma) má svoj pôvod v Číne. Do Japonska sa spoločne s technikou výroby štetcov, tušu a papiera dostalo v 6. alebo 7. storočí.

Toľko úvodná informácia o tajomstve východného umenia. V tom čase bola kaligrafia dôležitou súčasťou vzdelania v rodinách aristokratov. Neskôr sa umenie rozšírilo aj medzi bežných ľudí. V súčasnosti kaligrafia nie je iba archaickou umeleckou formou, ale stále sa využíva a tvorí jeden z pilierov vzdelávania japonských detí od základnej školy. Na rozdiel od kaligrafie západného typu, sa pri shodo píše na japonský papier (washi) štetcom vyrobeným z bambusu a zvieracích štetín (fude).

Harmónia, kaligrafia, lexikon.sk

V kaligrafii sa často píšu archaické, alebo staré čínske znaky. Moderné variácie či zjednodušené znaky sa využívajú len zriedka.

Neprehliadnite:

úzkosťÚzkosť a úzkostné stavy dnes trápia mnohých. 4 tipy, ako proti nim bojovať a byť v pohode

Jedinečná príležitosť

Lektorka workshopu na tému harmónia pani Seiko Kawashima Jakubáčová (na obr. pri tvorbe) sa radí k súčasným popredným japonským kaligrafom v Európe. Narodila sa v meste Sendai v prefektúre Miyagi v Japonsku. Kaligrafiu začala študovať ako desaťročná a neskôr pokračovala v štúdiu na umeleckej škole Miyagino pod vedením profesorky Tomoko Shindo.

harmónia, kaligrafia

V roku 1985 získala prvú cenu na výstave kaligrafie v Art Galery Ueno v Tokiu. V roku 1987 štúdium na umeleckej škole Miyagino ukončila a získala diplom učiteľky kaligrafie s právom používať meno Ginsho. Od roku 2000 žije pani Seiko Kawashima Jakubáčová na Slovensku, učí kaligrafiu, organizuje medzinárodné semináre a kurzy kaligrafie a vystavuje v strednej Európe.

harmónia, kaligrafia

Stretnutie s týmto zvláštnym umením zažijete pri príležitosti Medzinárodného dňa rodiny v stredu 18.5. o 18. hodine v priestoroch Ambasády mieru na Námestí Martina Benku 8 v Bratislave.

Foto: B. Grabner, úvodné foto: pixabay
Viac na: www.upf.sk