Svet fantázie v príbehoch Kataríny Ilkovičovej. Jej fascinujúce ILUSTRÁCIE sú vystavené v Galérii Danubiana

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Svet fantázei ilustrácie Ilkovičová

Svet fantázie ju doviedol na pomyselný Olymp! Za svoje ilustrácie v knihách získala ocenenie Najkrajšia detská kniha zimy 2007 (Rozprávky z palety) či Najkrajšia detská kniha jesene 2014 (Snehuliačik šepol mame). V súčasnosti pracuje ako ilustrátorka na voľnej nohe. Okrem knižnej a editoriálovej ilustrácie sa venuje aj grafickému dizajnu a ilustráciami prispieva do časopisov Slniečko, Včielka, Zornička alebo SME deťom. Je členkou Asociácie ilustrátorov (ASIL). To je ilustrátorka Katarína Ilkovičová. Prierez jej tvorbou je vystavený v aktuálnej výstave v Galérii Danubiana.

Prešovčanka Katarína Ilkovičová (1982) vyštudovala grafiku na Akadémii výtvarných umení v poľskom Krakove. Po skončení štúdia pracovala ako grafická dizajnérka, no večery si vypĺňala obľúbenou ilustráciou. Od roku 2007 ilustrovala desiatky kníh, ktoré vyšli nielen na Slovensku a v Česku, ale aj v Portugalsku, Taliansku a na Taiwane. Prvou knihou s jej ilustráciami bol titul Neplechy školníčky Agneše od Alžbety Verešpejovej. Tá si Katarínu pre svoj príbeh sama vybrala.

Korene tvorby

Fascinácia svetom fantázie sa u autorky prejavila už v útlom detstve. Ako dieťa nielen veľa čítala, ale rada aj kreslila a vymýšľala si vlastné príbehy s vlastnými postavičkami. Katarínu Ilkovičovú doma v tvorbe podporovali, vďaka čomu sa mohla výtvarným technikám venovať naplno aj v rámci svojich štúdií. A hoci vyštudovala grafiku, ilustratívny prístup v grafickej práci u nej prirodzene vyústil do návratu k príbehom, fantázii, ku knihám. Má rada nápadité texty, no najviac ju teší, ak je príbeh veselý, s pointou. Ako sama hovorí, nebráni sa ničomu a sama si dáva vo svojej tvorbe výzvy.

Svet fantázia, Ilkovičová, Danubiana

Výtvarné techniky

Využitie klasických techník, ako sú maľba temperou, akrylom, či použitie farbičiek je však v jej tvorbe stále prítomné. Dodáva jej ilustráciám jemnosť a úprimnú detskú hravosť. Autorkine ilustrácie plné pastelových farieb môžeme nájsť približne v štyridsiatich knihách či učebniciach. Jednou z nich je aj obojstranná rozprávková knižka O zlatej rybke / O rybke Beličke, ktorá je súčasťou aj autorkinej aktuálnej výstavy. Kniha pre deti od troch rokov v sebe spája dve rozprávky z vodnej ríše. Klasický príbeh o zázračnej rybke, ktorá plní želania a o tom, čo sa môže stať, keď je človek neskromný a nenásytný, dopĺňa rozprávka z pera Jozefa Kronera. Tá nabáda deti ku kamarátstvu, odvahe, ale hlavne k ostražitosti a poznaniu, že počúvať starších sa oplatí.

Neprehliadnite:

Mechanika, Danubiana, Vasilko
Komplexná mechanika civilizovaného života v geometrickom jazyku v Galérii Danubiana

Nezabudnuteľné ilustrácie

A práve celostránkové ilustrácie Kataríny Ilkovičovej obohacujú tieto rozprávky nádhernou farebnosťou. Rozprávkové postavičky akoby vďaka použitej výtvarnej technike ožili a vtiahli čitateľa priamo do deja, do sveta fantázie. A hoci autorka obľubuje kreslenie prírodných motívov a postavičiek, rada by ilustrovala aj viac tém z kuchárskeho prostredia či vydala vlastnú obrázkovú knižku. Výstava je aktuálne predĺžená do 2. apríla 2023!

Svet fantázie, Ilustrácie, Ilkovičová

Ako sa k nám dostanete?

Automobil: GPS: N 48.029444 ˚E 017.224444˚
Bratislava centrum > Petržalka, Panónska cesta (alebo Dolnozemská cesta) > Rusovce > smer Dobrohošť
Autobus: linka č. 90, od Nového SND do Danubiany každú hodinu.
Podrobnosti nájdete v cestovnom poriadku.

Autorka textu: Katarína Gregušová
Medzititulky: redakcia
Foto: Galéria Danubiana

logo Danubiana

 

 

Viac na: www.danubiana.sk