Sprístupnený Hlohovský zámok


4886   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Sprístupnený Hlohovský zámok

 

Zámok, pôvodne stredoveký hrad z 13. storočia, je bezpochyby jednou z top dominánt Hlohovca. Trojpodlažná stavba v tvare nepravidelného päťuholníka je klenotom mesta a srdcovou záležitosťou jeho obyvateľov. Históriu zámku pomohli písať významné šľachtické rody Thurzovcov, Forgáčovcov a nakoniec Erdődyovcov, ktorí boli jeho poslednými majiteľmi. Súčasťou zámku je aj kaplnka, ktorá bola kedysi pútnickým miestom. Takzvané Zámocké púte sa konávali na sviatok Nanebovzatia Panny Márie.

V časoch svojej najväčšej slávy zámok nemal núdzu o vplyvných hostí. Medzi najvýznamnejších patrí bezpochyby uhorský a český kráľ, rakúsky arcivojvoda, posledný rímsko-nemecký cisár a rakúsky cisár František I., ktorý na zámok zavítal pri príležitosti otvorenia Empírového divadla. To dodnes slúži pôvodnému účelu. Môžete v ňom nájsť klavír, na ktorom hral počas návštevy Hlohovca svetoznámy skladateľ Ludwig van Beethoven.

Prečítajte si: Aktivity Bratislava Tourist Board a Bratislava Convention Bureau

Zámok obklopuje záhrada s jazierkami a francúzskymi terasami. V nej sa nachádza najväčší platanový park v strednej Európe. Na približne šiestich hektároch tu rastie niekoľko desiatok platanov. Najstaršie z nich majú viac ako 200 rokov. Nájdete tu aj najmohutnejší strom okresu Hlohovec, ktorý je platan vysoký približne 40 metrov a obvod jeho kmeňa má asi päť a pol metra.

Sprístupnený Hlohovský zámok

Po roku 1945 sa začali zámku zlé časy. Po celé desaťročiach bola vzácna historická stavba – národná kultúrna pamiatka – verejnosti neprístupná.

Výbornou správou je, že od 1. januára 2019 je zámok otvorený pre verejnosť. Hlohovčania si mohli pozrieť čiastočne zrekonštruovaný Hlohovský zámok, ktorý sa v budúcnosti zmení na stánok kultúry a spoločenského života mesta. Bude tu stála expozícia Vlastivedného múzea. Návštevníka čaká virtuálna prehliadka pôvodnej podoby zámku, galéria s aktuálnymi výstavami a nádvorie, ktoré poskytne priestor na kultúrne akcie, informačné centrum s kaviarňou a v neposlednom rade hlohovský salón vín, ktoré sú neodmysliteľnou súčasťou regiónu. Do zámku by sa mali vrátiť aj vzácne historické predmety z depozitárov Vlastivedného múzea v Hlohovci a hradu Červený Kameň.

Foto: archív mesta Hlohovec

Martin Meduz