Viete ako plynie čas…

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Viete ako plynie čas, Múzeum Času

 

Na prelome rokov sa vždy viac zamýšľame nad časom, jeho plynutím či nenávratnosťou. Možno i nad spôsobmi jeho merania. Uspokojivé odpovede na podobné otázky nájdete v českom meste Štenberk v jedinečnej Expozícii času. V historickej budove ju symbolicky otvorili 11. 11. 2011 o 11. hodine.

Aby ľudia mohli spolu žiť a zúčastňovať sa práci na spoločnom diele, museli si vytvoriť jednotný časový rámec. V jednotlivých sálach múzea sú postupne zmapované snahy ľudstva o meranie času od prvých pokusov. Tieto snahy dali vznik slnečným a lunárnym kalendárom vo všetkých kultúrach až po Gaia Julia Caesara, ktorý v roku 46 pred n.l. ustanovil juliánsky kalendár – 3 roky s 365 dňami a 4. priestupným rokom. Používame ho dodnes.

Kalendár však určoval iba rok a dní. Samotné meranie času a cesta k hodinám, ako ich poznáme dnes, bola ešte veľmi dlhá. Viedla od jednoduchých slnečných hodín, cez astrolaby k presýpacím či vodným hodinám, ktoré odmeriavali istý časový úsek. Odtiaľ nastúpilo ľudstvo k vymýšľaniu rôznych mechanických meračov času od kyvadlových až po dobre známe tikajúce, neskôr elektrické, elektronické či atómové hodiny.

Oblasť merania času vzbudzovala po celé stáročia veľkú pozornosť a záujem. Preto hodiny v každom období ich vývoja obľubovali aj umelci. Stali sa nielen užitočným nástrojom merania času, ale súčasne aj výraznou ozdobou miest, napríklad vežové hodiny a orloj, neskôr aj príbytkov a tiež takmer nepostrádateľným módnym doplnkom. Aj o tejto stránke vývoja hodín vás presvedčí mimoriadne bohatá zbierka hodín v Expozícii času, ktorá sídli v meste, v ktorom sa donedávna vyrábali známe hodinky značky PRIM.

Foto: archív múzea