Respiračné ochorenia. Ako ich liečiť v domácich podmienkach a kedy je potrebné navštíviť lekára?


1864   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
respiračné ochorenia Choré dieťa

Respiračné ochorenia skomplikovali sviatočné dni mnohým z nás a počty chorých sa neznižujú ani v novom roku 2023. Poradíme vám, ako týmto ťažkostiam predchádzať, ako zvládnuť ich bežný priebeh v domácich podmienkach a tiež, kedy je potrebné vyhľadať lekársku pomoc.

Podľa Úradu verejného zdravotníctva ohrozujú naše zdravie predovšetkým vírusové infekcie. Najčastejšie ide o prechladnutie, chrípku či covid-19. Výnimkou však nie sú ani ochorenia spôsobené RS vírusmi. Tie sprevádzajú vysoké horúčky, podráždenosť alebo nechutenstvo a môžu sa vyvinúť do bronchitídy či zápalu pľúc.
V 2. kalendárnom týždni 2023 bolo hlásených 52 006 akútnych respiračných ochorení (chorobnosť 1 958,4/100 000 osôb) v starostlivosti lekárov. Najvyššia chorobnosť bola zaznamenaná v Prešovskom kraji, najnižšia v Žilinskom kraji. Najvyššia vekovo špecifická chorobnosť na ARO bola vo vekovej skupine 0 – 5 ročných detí, no nárast chorých bol zaznamenaný u všetkých vekových kategórií.

Respiračné ochorenia sú aj otázka – ako im predchádzať?

Účinnou prevenciou proti chrípke je očkovanie, ktoré chráni pred nákazou aktuálne prevládajúcim typom vírusu. To platí aj pre covid-19, avšak s tým, že vakcína chráni len pred ťažkým priebehom ochorenia, nie pred infekciou samotnou. Aj napriek očkovaniu je teda dôležité dodržiavať preventívne opatrenia. Navyše pomôžu predchádzať aj bežnému prechladnutiu a ďalším ochoreniam nielen vírusového pôvodu:

 • Často a dôkladne si umývajte ruky. Pamätajte tiež na to, že ruky nepatria do úst, do očí, ideálne vôbec na tvár. Môžu sa totiž na nich zachytávať vírusy, baktérie a ďalšie choroboplodné zárodky, ktoré sa potom jednoducho prenesú cez sliznice do organizmu a prerastú do infekcie.
 • Vyhýbajte se preplneným priestorom. Keď to nejde, udržujte odstup od ostatných ľudí (aspoň 1 meter), a to aj keď sa zdajú byť zdraví.
 • Posilňujte svoju imunitu, ideálne pestrým jedálnym lístkom, prípadne užívajte výživové doplnky na to určené.
 • Udržujte svoje telo v dobrej kondícii. Vhodný je pravidelný pohyb na čerstvom vzduchu.
 • Dostatočne odpočívajte. Výdatný spánok totiž významne posilňuje obranyschopnosť organizmu.
 • Zvýšte prísun vitamínov. Napríklad vitamín C, ktorý podporuje obranné reakcie organizmu a urýchľuje prekonanie chrípkových ochorení. Niektoré prípravky vhodné na miernenie príznakov chrípkových ochorení obsahujú aj vitamín C.

Neprehliadnite:

wellnessujeme, Hotel Permon
Wellnessujeme na ceste k zdraviu. Námetom môže byť aj v zime niekoľko tipov pre všetky vekové skupiny

Ako liečiť prechladnutie, chrípku a ďalšie vírusové infekcie?

Na liečbu bežných vírusových infekcií neexistujú žiadne špeciálne lieky, domáca liečba teda spočíva v miernení príznakov:

 • Podávajte voľnopredajné antipyretiká a analgetiká. Hodia sa napríklad tie na báze kyseliny acetylsalicylovej, ktoré rýchlo znižujú teplotu, tlmia bolesti hlavy, svalov a kĺbov. V prípade, že sa horúčku nedarí znížiť, kombinujte (podľa inštrukcií v príbalových letákoch) lieky s rôznymi účinnými látkami. Vhodné sú napr. lieky s obsahom ibuprofénu alebo paracetamolu.
 • Zvýšte príjem tekutín. Urýchlite tým liečbu, pretože sa vaše telo bude ľahšie zbavovať toxínov.
 • Zostaňte v posteli. Váš organizmus totiž potrebuje kľud, aby mohol nad prebiehajúcou infekciou zvíťaziť.
 • V prípade potreby užívajte lieky na kašeľ, nosové kvapky nebo výplachy.
 • Buďte ohľaduplní ku svojmu okoliu a aspoň prvé dva dni ochorenia, kedy ste najviac infekční, zostaňte doma.

Respiračné ochorenia acylpyrín

Respiračné ochorenia a otázka – kedy vyhľadať lekára?

Vírusové infekcie sa dajú vo väčšine prípadov vyliečiť doma. Pokiaľ vás však trápi niektorý z nasledovných príznakov, obráťte sa na lekára:

 • Horúčka a ďalšie symptómy pretrvávajú dlhšie ako dva dni, voľnopredajné lieky na ne viacmenej nezaberajú, prípadne sa váš stav skôr horší, než by sa lepšil. Je pravdepodobné, že prebiehajúca infekcia je iného než vírusového pôvodu a najskôr bude nutná špeciálna liečba.
 • Máte stále nepriechodné dutiny, zatiaľ čo ostatné akútne príznaky už odzneli. Pravdepodobne u Vás došlo k tzv. sínusovej infekcii, teda k upchaniu vedľajších dutín, čo sa bez špeciálnej liečby nedá vyriešiť.
 • Cítite bolesť pri prehĺtaní alebo prehĺtať takmer nemôžete a mandle aj jazyk pokrýva biely povlak. V takom prípade máte najskôr angínu a tú je možné liečiť len antibiotikami.
 • Stále vás trápi kašeľ. Ten síce môže pretrvávať dlhšie než ostatné príznaky, nemal by vás však trápiť viac než tri týždne a tiež by nemal vyvolávať bolesti na hrudi.
 • Infekciu spolu s horúčkami sprevádza vyrážka. Tá by mohla signalizovať šarlach, ktorého liečba sa bez antibiotík nezaobíde.

Záverom je dobré pripomenúť, že veselá myseľ je polovica zdravia. Aj napriek náročnej dobe, v ktorej sa nachádzame, sa preto usilujte udržiavať v dobrej psychickej kondícii. Venujte sa aktivitám, ktoré vám robia radosť. Nepodceňujte spánok a skúste každý deň stráviť aspoň 20 minút na čerstvom vzduchu. Zamerajte sa na zásady zdravého životného štýlu. Pred nákazou respiračných ochorení vás, samozrejme, úplne neochránia, určite však zvýšia pravdepodobnosť miernejšieho priebehu.

Viac na: www.acylpyrin.sk