Erwin Wurm prosiaci o milosť na finisáži výstavy v Pálffyho paláci Galérie mesta Bratislavy

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Erwin Wurm

Erwin Wurm zaujal na nedávnom 32. ročníku Mesiaca fotografie výnimočné miesto. Ak neviete, ide o autora, ktorý slobodne prekračuje hranice fotografie a sochárstva. Jeho vtipné, ale aj štipľavo ironické komentáre o stave civilizácie, sú vizuálne neobyčajne príťažlivé. Pritom však otvárajú priestor na diskusiu o hodnotách, umení a kultúre. Presvedčila sa o tom aj Bratislava, ktorá už dávno nemala možnosť vidieť rozsiahlu výstavu takejto hviezdy svetového umenia. Dnes sa jeho bratislavský pobyt končí…

Kto je tento originálny umelec?

Erwin Wurm (na obr.), rakúsky multimediálny umelec, predstaví v Galérii mesta Bratislavy výstavu, ktorej ťažiskom bude jeho najrozsiahlejšia a vo svete najznámejšia séria One Minute Sculptures. Dnes je v umení doba prekračovania hraníc všetkými smermi, ale Wurmovi sa podarilo niečo jedinečné – silné umelecké gesto, ktoré pritom dokáže osloviť široké publikum do tej miery, že chvíľami preniká až do sveta popkultúry. Spoluvytvára tak vizuálny horizont našej civilizácie.

Erwin Wurm, GMB

Svojrázna verzia endurance artu

Erwin Wurm vychádzal z konceptuálneho prieskumu sochárstva, ktoré v jeho umeleckom prístupe expandovalo viacerými smermi. Najčastejšie dochádzalo k prieniku, k fúzii sochárstva a performatívneho umenia – on sám užíva pojem performatívna skulptúra. Patrí sem aj jeho najväčšia, doteraz pokračujúca séria One minute sculpture. Performatívna skulptúra si vyžaduje nejaký druh záznamu a pre tento účel je najvhodnejšia fotografia. Fotografie sú záznamom performancií, tie sú však chvíľkovým zhmotnením živých sôch.

Neprehliadnite:

modrotlač
Slovenská modrotlač očarila svet.
Modro-biele zázraky ako nehmotné kultúrne dedičstvo UNESCO

Zdanie občas klame…

Zdalo by sa, že po tom, čo umelec rozdal úlohy, sa môže zabávať tiež. Ale zdanie klame. On sám sa z tohto procesu nevyníma. Ba dokonca niekedy je to on, s ústami upchatými, kto prosí o milosť. Až pri pohľade z odstupu vzniká z týchto chvíľkových živých sôch znepokojivý obraz súčasnej civilizácie.

Erwin Wurm, GMB

Polotekutý stav sveta…

Wurmova predstava sveta s neistými roztavenými obrysmi, v nestálom polotekutom stave sa prejavuje aj v trojrozmerných dielach. Zväčšené odliatky tzv. výdobytkov súčasnej civilizácie neudržia svoju tvarovú konzistenciu a prestávajú byť použiteľné, mäknú, sú akoby roztavené, alebo napúchajú, priberajú, doslova tučnejú pred našimi očami. Wurm prichádza s víziou umelca, ktorý prehltol svet. Preto výstavnú kolekciu fotografických záznamov, kreslených a písaných výziev k akcii dopĺňajú plastiky, väčšinou z najnovšej série Concrete/Betón.
Výstavou vás v jej záverečný deň prevedie kurátor Aurel Hrabušický.
Vstup na finisáž o 15. hodine v Galérii mesta Bratislavy je zadarmo. 

Text a foto: GMB

Viac na: www.gmb.sk