Zdobená antická lampa je dnešnou pozvánkou na minútku do múzea. Prekvapenie spred tisícov rokov

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Antická lampička

Vedeli ste, že už antická lampa spred mnohých stáročí dokázala zvestovať ľuďom príchod nového roka? Ten je zvyčajne spájaný s nádejou na lepšie zajtrajšky a s mnohými predsavzatiami, ktoré by nás k nim mohli priviesť. Ako cesta z tmy za vytúženým svetlom. Áno, svetlo bolo oddávna spájané s tým, že dokáže viesť aj cez temné časy.

Človek si podmanil oheň ako jeden zo živlov už v paleolite. Zakladal si ho kresaním či trením skál o seba a za pomoci suchej trávy či slamy. Aby si takto ťažko získaný zdroj svetla udržal, paleolitický človek – vynálezca začal používať fakle, horiace vetvy a neskôr si vyrobil prvé “lampičky”. Ako? Tým, že vložil tuk a knôt do kamennej misky. Vzácne dôkazy o vynaliezavosti vtedajších paleolitických ľudí a ich prvé lampy spred 18 000 rokov sa našli v jaskyni La Madeleine vo Francúzsku

antická lampa

Obr. 1. Zdobená antická lampička zo zbierok Podtatranského múzea v Poprade

… a bolo svetlo

V zbierkach Podtatranského múzea v Poprade sa nachádza viacero olejových lampičiek z neskoršieho obdobia, napr. malá zdobená lampička kruhovitého tvaru s horákom zdobeným volutami a pásikovým okrúhlym uškom. Jej reliéfna výzdoba je tvorená žliabkami a koncentrickými kruhmi, povrch je hladký, lesklý, čierno sivej farby. Otvor v kruhovom tele sa používal na nalievanie oleja do tela lampičky a v otvore horáku bol zasadený knôt.

Neprehliadnite:

Zimná turistika
Zimná turistika v Bardejovských Kúpeľoch a okolí!
To sú aj obľúbené sánkarské a bežkárske trate

Antická lampa pripomína spôsoby ríše Rímskej

Samotná lampička pochádza z Rímskej ríše z obdobia od prelomu letopočtov do konca prvej polovice 2. storočia po Kristovi.  Jej presnejší pôvod, žiaľ, nepoznáme. Vieme len, že bola zakúpená do zbierok Tatranského múzea vo Veľkej a neskôr sa stala súčasťou zbierok Podtatranského múzea v Poprade.

Antická lampa

Zdobená antická lampička zo zbierok Podtatranského múzea v Poprade

Text: Mgr. Tomáš Babura, archeológ Podtatranského múzea v Poprade
Medzititulky: redakcia
Foto: fotoarchív, Podtatranské múzeum v Poprade

Viac na: www.muzeumpp.sk