V Turčianskej záhradke rozkvitli zimné kvety. Výlet s romantickým nádychom láka do prírody

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Martinské hole v zime, lexikon.sk

Zimné kvety z Turčianskej záhradky. Tunajšie lesy na úpätí Veľkej Fatry a neďaleko mesta Martin, ukrývajú krásnu a nesmierne zaujímavú lokalitu – Turčiansku Štiavničku. V roku 2008 bola zaradená medzi sedem divov Turca – tzv. Teplické serpentíny. Predstavujú dômyselnú sústavu menších horských jazierok prepojených vodnými kanálikmi. Ide doslova o technickú pamiatku a dokumentujú systém prívodu vody do obce, najmä kaštieľa a kaštieľskeho parku, ktorý v rokoch 1870 – 1875 dal vybudovať gróf Révay. A verte, svoje čaro majú aj teraz, keď kvitnú zimné kvety.

Voda tečie cez hustý les umelo vybudovanými serpentínovými korytami, drevenými žľabmi a skalami. Na niektorých miestach sa neustálym prietokom vytvorili pôsobivé travertínové útvary – kopy, kaskády, terasy… Môžete ich vidieť v zimnom dizajne. Súčasťou lokality je i vyhliadka, z ktorej vidno celú Turčiansku Štiavničku, niektoré susedné obce a za dobrej viditeľnosti i vrcholy Malej Fatry. Orientáciu vo výhľade uľahčuje umelecky spracovaná drevená vyhliadková tabuľa s podrobným popisom panorámy.

zimné kvety,Prechádzky po Turci

Ten výhľad nemá páru v šírom svete…

Obľúbené miesto Martinčanov

Teplické serpentíny sú turisticky veľmi príťažlivým miestom. Hustý les, horské jazierka a zurčiaca voda vytvárajú spoločne s faktom, že ide o pomerne málo známe a navštevované miesto, skutočnú oázu pokoja.
Východiskom túry k serpentínam je altánok s minerálnym prameňom (medokýšom) pri ceste na južnom konci Turčianskej Štiavničky. Chodník, ktorý lokalitou prechádza, je síce neoznačený, avšak dobre viditeľný. Jeho prechod je nenáročný, zvládnu ho bez problémov aj rodiny s deťmi.

zimné kvety, Prechádzky po Turci,

Drevený žľab v zimnom dizajne


Neprehliadnite:

Výlet do Pienin
Aj zimný čas možno využiť na výlet do Pienin.
Je to náš najmenší národný park, no o to krajší kút Slovenska

 

Starosloviensky Turiec

Samotná obec Turčianska Štiavnička leží na podhorí Veľkej Fatry pri vyústení Kantorskej doliny do Turčianskej kotliny. Od mesta Martin je vzdialená asi 9 km východným smerom. Územie nesie stopy staroslovienskeho osídlenia. Prvá písomná zmienka je z roku 1474, keď sa spomína Sczewnicza. Táto pôvodne poddanská obec patrila Sklabinskému hradu. Od roku 1527 patrila Révayovcom, ktorí sa stali vlastníkmi Sklabinského panstva. Neskôr tu mala majetky aj rodina Ujhelyovcov. Názov obce je odvodený podľa prameňa uhličitej kyselky v chotári. Obyvatelia sa zaoberali poľnohospodárstvom, prácou v lesoch a domácou výrobou plátna.

zimné kvety, Prechádzky po Turci

Kríž vysoko nad dolinami

Nezabudnuteľná zimná prechádzka

Túra z Turčianskej Štiavničky cez Teplické serpentíny k vyhliadke na Malú Fatru a ďalej až na Katovu skalu patrí k častým a správnym rozhodnutiam o nenáročnom výlete. Zimný prídel adrenalínu a zážitkov je to pravé energetické povzbudenie v rozbiehajúcom sa roku… Výhľad na Turčiansku záhradku a Veľkú Fatru je veľkou odmenou pre každého turistu, ktorý nepodľahne pokušeniu pohodlia domova. Obetuje svoj čas pre zdravie a hľadanie pokoja. Zákutia tohto kraja sú na to ideálnym miestom.

Text a foto: E. Valková