Obľubujete úplet a chystáte sa opäť niečím prekvapiť? Vyberte si ten správny typ úpletu


1963   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
úplet

Úplet patrí medzi stálice v šatníku azda každej ženy. A ak navyše aj vy radi šijete vo svojom voľnom čase, určite ste sa s úpletom už stretli. Stále totiž patrí medzi obľúbené materiály amatérskych aj profesionálnych krajčírov. Je to najmä tým, že úpletový materiál je pružný, mäkký a pohodlný. Vďaka svojej priedušnosti je vhodný najmä na ušitie tričiek, sukní či šiat. V dnešnej dobe máte na výber hneď niekoľko typov úpletov.

Chystáte sa ušiť svoje prvé alebo hoci aj desiate tričko? Skúste ho ušiť práve z úpletu. Základné typy tohto materiálu môžeme rozdeliť do troch hlavných kategórií.

Jednofarebný úplet

Zoženiete ho v rôznych farbách. Vybrať si však môžete, či ho chcete s prímesou elastanu. Na svoje si prídu muži, ženy aj deti. Pre mužov môžete zvoliť klasický čierny úplet, pre ženy výraznejší, napríklad lososový úplet a deti sa potešia akejkoľvek veselej farbe.
Jednofarebné úplety môžete využiť aj na rôzne dekoračné obrusy či závesy.

Neprehliadnite:

svet módy, dámske kovbojské čižmy
Svet módy má nový aktuálny trend: kovbojské čižmy! Ako ich nosiť k šatám?

Vzorovaný úplet

Obľúbený škandinávsky vzor je najbežnejším používaným zimným motívom. Ním určite nepokazíte tričko s dlhým rukávom. Klasický károvaný vzor vyzerá retro na dievčenských šatách a vzor so snehuliakmi či s indiánskymi teepee poteší najmä menšie deti. Mimo oblečenia môžete vzorovaný úplet využiť napríklad aj na patchwork či posteľné obliečky.

 úplet

Sieťovaný úplet

Sieťované úplety sú vhodné najmä, ak sa chystáte šiť ľahké vzdušné oblečenie. Využíva sa aj ako výplň vreciek alebo kapucní. Niektoré sieťované úplety sú prelamované. Správnym uložením prelamovania pri šití dokážete vytvoriť rôzne motívy.
Ak máte správny a dobrý materiál, domáce šitie sa môže stať vašim celoživotným koníčkom.

Nájdite materiál, ktorý vám najviac vyhovuje a pustite sa do šitia. Možno vám bude najviac vyhovovať práve úplet. V prípade, že by vám úplet nevyhovoval, vždy sa môžete vrátiť ku klasickej bavlnenej metráži.  Všetky spomenuté úplety, ale aj ďalšie druhy látok nájdete v internetovej predajni Divazo. (FU)

Zdroj obrázku: HalynaRom / Shutterstock.com a pixabay