Cestovný ruch začína byť kľúčovým odvetvím pre Slovensko


7487   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Cestovný ruch na Slovensku

Vďaka zníženiu DPH na ubytovanie a zavedeniu rekreačných poukazov sme prispeli k tomu, aby sa z cestovného ruchu na Slovensku stala dynamicky sa rozvíjajúca oblasť. Vyhlásil to predseda Národnej rady Slovenskej republiky po rokovaní so zástupcami cestovného ruchu na Slovensku. Cestovný ruch začína byť kľúčový pre Slovensko.

Zníženie DPH na ubytovacie služby a zavedenie systému rekreačných poukazov priniesli nebývalý rozmach turizmu na Slovensku. Zhodli sa na tom všetci lídri cestovného ruchu, ktorí sa zišli na rokovaní za okrúhlym stolom v Starej Lesnej. „Tatry sú náš klenot, tomuto regiónu som dal 15 rokov života ako právnik a práve teraz v letných mesiacoch som chcel navštíviť tento kraj, aby som sa konfrontoval s fungovaním rekreačných poukazov,“ vysvetlil šéf parlamentu Andrej Danko.

Cestovný ruch na Slovensku

Podstatné podľa jeho slov je v súčasnosti zaviesť jasnú stratégiu v oblasti cestovného ruchu, ktorá sa doteraz zanedbávala. Oživilo ju práve zavedenie rekreačných poukazov. „Znamená to väčší komfort pre ľudí, väčšie pohodlie pre rodiny, zlepšenie väzby zamestnávateľ-zamestnanec,“ vymenoval pozitíva Andrej Danko. Ďalším nepochybne pozitívnym efektom je aj legalizácia ubytovacích služieb, čierny trh s ubytovaním prakticky prestal existovať.

Neprehliadnite: Cestovnému ruchu sa darí

Predseda národnej rady zároveň dodal, že jeho snahou v najbližšom období bude na koaličnej rade presadiť myšlienku zavedenia ministerstva cestovného ruchu a športu. „V kompetencii by malo prezentáciu nášho milovaného Slovenska v zahraničí, rozvíjanie cestovného ruchu a taktiež športu. Všetko sú to oblasti, ktoré majú veľký potenciál a musia sa kvalitne rozvíjať. Tento nový rezort by prevzal niektoré kompetencie z iných ministerstiev, rezortu zahraničných vecí, školstva či dopravy. To všetko bude predmetom diskusie s mojimi koaličnými partnermi,“ avizoval.

Cestovný ruch na Slovensku

Foto: Pixabay

Cestovný ruch

Potrebu takejto inštitúcie potvrdili aj Ján Svoboda, viceprezident Zväzu cestovného ruchu a Michal Sýkora, predseda predstavenstva oblastnej organizácie cestovného ruchu regiónu Vysoké Tatry a podpredseda ZMOS-u. „Po vybudovaní rezortu cestovného ruchu a športu volajú ľudia aj v regiónoch a samosprávach. Je dôležité, aby sa riešili problémy turizmu,“ dodal Sýkora.

Cestovný ruch na Slovensku

Zväz cestovného ruchu zas najviac ocenil rekreačné poukazy. „Môžeme jasne konštatovať, že to bol skvelý nápad, ktorý je merateľný a hovoríme o dvojcifernom náraste,“ zdôraznil Ján Svoboda s tým, že už teraz sa dá pozorovať, že turizmus v letných mesiacoch zažíva nevídaný nárast.

Ako predseda NR SR na záver dodal, jeho ambíciou je k začiatku roka 2021 zaviesť rekreačné poukazy pre všetkých zamestnancov.