Čerstvé hrozno vo vašej záhrade. Poznáte najlepšie stolové odrody viniča? Týchto 7 sa oplatí vyskúšať!

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
čerstvé hrozno, lexikon.sk

Čerstvé hrozno je výbornou pochúťkou, ktorá sa skvele kombinuje s mnohými ďalšími potravinami. A viete, čo je na tom to najlepšie? Nielenže poteší chuťové bunky, ale ešte aj dodá telu rýchlu energiu a mnohé cenné vitamíny či minerály. Ktoré stolové odrody viniča sa oplatí ochutnať, prípadne rovno aj pestovať? Nová záhradkárska sezóna klope na dvere, nuž skúste to s viničom tohto roku aj vy.

Čerstvé hrozno a chutné stolové odrody viniča

Na Slovensku sa pestuje veľa rôznych odrôd viniča, ktoré skvele chutia a zároveň sú aj rezistentné voči chladu či škodcom. Vybrať 7 najlepších tak môže byť náročné. V každom prípade, pokiaľ chcete vyskúšať niečo nové a obohatiť vlastný stôl o bobule s jedinečnou chuťou, týchto 7 odrôd stojí za pozornosť. Čerstvé hrozno bude súčasťou vašich zdravých stravovacích návykov.

1. Talem

V prípade, že vyhľadávate rezistentné odrody viniča, bude Talem výbornou voľbou. Charakteristická je nielen svojím silným krom, ale aj veľkými strapcami. Tie neraz dosahujú hmotnosť viac ako 2,5 kg. Samotné plody sú veľké, s chrumkavou dužinou a vyváženou chuťou. Odroda Talem obvykle dozrieva koncom augusta, pričom je odolná voči chladu a mnohým škodcom. Jej pestovanie tak zvládnu aj menej skúsení záhradkári.

2. Arkadia

Pre stolovú odrodu Arkadia je príznačný stredne silný rast. Jej veľké zlatožlté bobule s tenkou šupkou a takmer bez semienok dozrievajú na veľkých strapcoch koncom augusta až začiatkom septembra. Ich chuť je príjemne sladká, miestami až aromatická. Za zmienku stojí aj skutočnosť, že odroda Arkadia je vysoko odolná voči mrazom.

Neprehliadnite:

7 byliniek, Mäta pieporná (Mentha piperita), čerstvé bylinky, čerstvé hrozno, lexikon.skVegget microfarm – v hlavnom meste je organická farma plná zdravia s produkciou zeleniny a byliniek

3. Helloween kišmiš

Táto relatívne nová odroda bola vyšľachtená v roku 2002 v Kalifornii, odkiaľ prišla do Ukrajiny. No a tam sa veľmi rýchlo stala obľúbenou. Výnimočná je tenkým a špicatým tvarom plodov, ktoré majú príjemne sladkú chuť. Ich výhodou je aj skutočnosť, že neobsahujú žiadne jadierka. Helloween kišmiš, ktorý sa vyznačuje vysokou úrodnosťou, však nepatrí medzi rezistentné odrody viniča. Pomerne ľahko totiž podlieha rôznym chorobám. Pri pestovaní si tak vyžaduje viac starostlivosti.

4. Žar-ptica

Odroda pochádzajúca z Ukrajiny, pre ktorú je charakteristické skoré dozrievanie – už na začiatku augusta. No čo je hlavné, zaujme veľkými plodmi dosahujúcimihmotnosť až 20 gramov. Majú mäsitú šťavnatú konzistenciu a výraznú sladkú chuť, ktorú si rýchlo zamilujete. Bobuľky viniča Žar-ptica spoznáte aj podľa charakteristicky žiarivej červenej farby. Ak by ste sa rozhodli pestovať tento vinič, poteší vás jeho dobrá odolnosť voči chladu a škodcom.

Krížny vrch – miesto troch chotárov, staručké viničné domčeky a poviedky zahalené rúškom tajomstva, vinic

5. Heliodor kišmiš

Opäť pôvodom ukrajinská odroda, ktorá je charakteristická dobrou rezistenciou voči chladu a chorobám. Jej bobule sú svetlozelenej farby a úplne bez jadierok, čo ich predurčuje na priamu konzumáciu. Vaše zmysly poteší ich jedinečná chuť, ktorá má jemný nádych muškátov. Výborne vynikne v kombinácii so syrmi či inými pochutinami. Vinič Heliodor kišmiš je známy svojou nadpriemerne vysokou úrodnosťou, pričom prvé plody môžete očakávať už koncom júla.

6. Isabella

Miesto v našom zozname si vyslúžila aj odroda Isabella. Pozornosť sa jej oplatí venovať najmä kvôli tmavomodrým bobuliam dozrievajúcim na veľkých strapcoch. Sú oválne, stredne veľké, pričom ich charakterizuje príjemná jahodová chuť. Zaujímavosťou je, že stolová odroda Isabella, ktorá sa vyznačuje vysokou odolnosťou voči hubovým chorobám, má pôvod v Severnej Amerike.

7. Dubovskij rozovyj

Medzi najlepšie stolové odrody viniča nepochybne patrí aj Dubovskij rozovyj, ktorá je jedinečná hruškovitým tvarom bobúľ. Tie môžu byť jemne ružovej alebo aj žiarivo červenej farby. Zaujmú svojou neštandardnou veľkosťou – v niektorých prípadoch sú dlhé viac ako 5 cm. No čo je hlavné, majú vyváženú sladkastú chuť a chrumkavú konzistenciu. Výborne tak vyniknú na každom stole plnom chutného jedla. Samotný vinič Dubovskij rozovyj je stredne odolný voči škodcom a jeho plody dozrievajú v priebehu augusta.

Na záver prianie: využite náš skvelý tip na ceste za zdravím a radosťou. Nič nechutí viac ako čerstvé hrozno na vašom stole a navyše, ak je dopestované vlastnými rukami.

Ilustrračné foto: archív redakcie a pixabay