Satén – synonymum luxusu a elegancie. Kde sa táto látka vzala a aké je jej využitie?


2721   -   1
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Satén, lexikon.sk

Satén nepopierateľne vyniká svojím leskom, hebkosťou a rafinovaným nádychom luxusu a elegancie. Aký je pôvod tohto unikátneho materiálu a prečo je jeho využívanie v mnohých odvetviach také obľúbené?

Vedeli ste, že …   

… nejde o špecifický typ látky? Ide o spôsob tkania, teda horizontálne a vertikálne usporiadanie vlákien. V minulosti sa na výrobu používal najčastejšie hodváb, prírodné vlákno z priadky morušovej. Dnes sa používa aj bavlnená priadza alebo syntetika, ako napr. polyester alebo rajón, ktoré robia satén cenovo dostupnejším.

Stručná história

Vedeli ste, že korene výroby saténu siahajú do ďalekej Číny a prvé zmienky sú až 2000 rokov staré? V tom čase bolo hodvábnictvo v Číne rozšírené a nosenie saténového oblečenia sa neobmedzovalo len na vyššie vrstvy. Jeho výroba bola zároveň najstráženejším tajomstvom krajiny. Ako to však býva, každé tajomstvo sa raz prevalí. Postupne sa tak rozšírilo ďalej na západ a v 14. storočí bol satén dostupný už po celej Európe. Vysoký dopyt spôsobil, že látka sa stala drahou a jej nosenie si mohla dovoliť len vyššia vrstva a cirkev.

Najčastejšie využitie saténových látok

Módny priemysel

V 80. rokoch 20. storočia preniesli módni dizajnéri satén do každodenného života, kde sa adaptoval naozaj dobre. Vďaka svojej lesklej úprave sa skvele hodí na špeciálne príležitosti, ako sú svadby alebo spoločenské večierky. Používa sa tiež na výrobu ľahkých šiat a atraktívnych nočných košieľ, ktoré ocenia nielen ich nositeľky.

Neprehliadnite:

Satén, lexikon.sk, modrotlač VtáčikyModra Na Bielej TakoyRemeslo má modré dno v Trebišove.
Slovenská modrotlač ako nehmotné kultúrne dedičstvo UNESCO

Dekorácie a bytové doplnky

Vo veľkom sa používa na výrobu dekoratívnych textílií do domácnosti − záclony, obliečky na vankúše či posteľnú bielizeň. Vedeli ste, že saténové obliečky sú šetrnejšie k vašej pokožke a vlasom? Pomôžu vám predchádzať vráskam a minimalizujú lámavosť a krepovitosť vlasov.
Satén sa používa tiež na výrobu luxusných a praktických darčekových balení, napr. obalov na šperky alebo kozmetiku. Odprezentujte svoj darček v krásnom saténovom vrecúšku, ktoré si dokážete vyrobiť aj sami (látku nájdete v e-shope Bubulakovo.sk).

Foto: Bubulakovo.sk