Remeslo má modré dno v Trebišove. Slovenská modrotlač ako nehmotné kultúrne dedičstvo UNESCO

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Satén, lexikon.sk, modrotlač VtáčikyModra Na Bielej Takoy

Košický samosprávny kraj po prezentovaní výstavy Remeslo má modré dno v Košiciach a v Michalovciach presunul modrotlačiarenské výrobky do Trebišova. Unikátnu výstavu venovanú tradičnej slovenskej modrotlači si návštevníci budú môcť pozrieť v Múzeu a Kultúrnom centre južného Zemplína až do jesene.

Výstavu Remeslo má modré dno autorsky pripravilo župné Východoslovenské múzeum v Košiciach. Sprístupnená bola v lete minulého roka a aj napriek pandemickým opatreniam ju navštívilo takmer 2-tisíc ľudí. Od apríla ju mohli návštevníci vidieť v Zemplínskom múzeu v Michalovciach. Aktuálne ju môžete vidieť v Múzeu a Kultúrnom centre južného Zemplína v Trebišove. Modrotlačiarenské výrobky sú vystavené v reprezentatívnych priestoroch kaštieľa Andrássyovcov.

Unikátna technika je svetová

„Výstava Remeslo má modré dno je venovaná modrotlači a bola vlani najúspešnejšou výstavou nášho krajského múzea. Zároveň bola navrhnutá na výročnú cenu časopisu Pamiatky a múzeá ako výstava roka. Aj preto sme radi, že je sprístupnená vo viacerých našich kultúrnych zariadeniach. Tradičná slovenská modrotlač je súčasťou zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO. Výrobky, ktoré si návštevníci môžu v rámci tejto výstavy pozrieť, sú skutočným unikátom,“ povedal predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.   

Prierez históriou a zvyklostí

Výstava je venovaná vývoju a prehľadu remeselnej výroby modrotlače v slovenskom prostredí v období od 18. do 20. storočia. Rozmanitosť vzorov svedčí o vyspelom remeselnom majstrovstve. Modrotlač na Slovensku mala svoje najväčšie zastúpenie práve v odeve a textile vidieckeho prostredia. Prispôsobovala sa aj miestnym estetickým zvyklostiam. Zásadným spôsobom ovplyvňovala celkový vzhľad oblečenia, či dekoratívneho vybavenia interiéru obytných domov slovenského ľudu. Inšpirácia modrotlačou je dnes veľmi obľúbená a vyskytuje sa napríklad aj na mnohých nábytkových vzoroch sedačiek a dekoratívneho textilu (úvodné foto).

Remeslo má modré dno výstava v Trebišove, kultúra, história, tradície, UNESCO, regióny, kreatíva, výstava, galéria, múzeum

Okrem pestrej škály modrotlačových výrobkov z východného a stredného Slovenska, môžu návštevníci uvidieť aj modrotlačiarsku dielňu doplnenú ukážkami drevených foriem zo zaniknutých dielní. Popri výbere modrotlačových vzorkovníkov sú na výstave zastúpené aj viaceré ukážky modrotlače na ženskom odeve z jednotlivých regiónov Slovenska. Pozornosť zaujme napríklad rokoková forma Adama a Evy, či detské hračky vyrobené z modrotlačovej látky.

Inšpirácia pre dnešné módne trendy

Módni návrhári sa v priebehu 20. storočia usilovali zapojiť modrotlač aj do módnych trendov. Modrotlačiarenské vzory obohatili šatníky mnohých slovenských žien. Na túto tradíciu výroby a zdobenia látok nadviazali i niektorí súčasní návrhári, medzi nimi napríklad Matej Rabada, či Mišena Juhász, ktorých návrhy majú svoje zastúpenie aj na výstave Remeslo má modré dno.

Výstava bude v Múzeu a Kultúrnom centre južného Zemplína sprístupnená do 10. októbra 2021.
Ilustračné foto: takoy.sk

Viac na: www.muzeumtv.sk