Objavujeme menej známe lokality Slovenska: povesti a tajomstvá zrúcaniny gotického hradu Divín

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:

Hrad sa nachádza v obci Divín na rozhraní Krupinskej výšiny a Lučenskej kotliny na nevysokom pahorku priamo nad rovnomennou obcou.

Hrad Divín bol postavený medzi 12. až 13. storočím v gotickom štýle. Slúžil hlavne na pozorovanie a ochranu ciest v banskej oblasti. V našich písomných prameňoch sa spomína až okolo roku 1329. Podľa nich, ich postavil príslušník rodu Lošonciovcov z Lučenca. Hrad mu však dlho neostal, keďže sa chystal zradiť kráľa, avšak neúspešne. V roku 1469 ho Matej Korvín daroval Michalovi Orságovi. Hrad sa často posúval inému majiteľovi.

Neprehliadnite:
Zaujímavosť, ktorá púta pozornosť čoraz viac: gejzír, travertínová kopa Sivá brada a Kaplnka sv. Kríža

Vlastnil ho aj Ján Nádašy Ongor a po jeho smrti ho vlastnil Žigmund Balaša. Okolo roku 1559 bolo vybudované nové predhradie s modernými obrannými prvkami. Bohužiaľ, ani tieto opatrenia veľmi nepomáhali, keď hrad obiehali vtedy nemilosrdní a nebojácni Turci. Turci vydržali obliehať do roku 1593, no po neúspechu sa radšej stiahli. Hrad bol po čase vyrabovaný a v roku 1683 cisárske vojská hrad dobyli a zapálili. Podľa dejín posledným majiteľom hradu bol Imrich Balaša.

Hrad Divín sa nachádza priamo nad rovnomennou obcou, ktorá leží asi 20 km od mesta Lučenec. Pod hradom sa nachádza aj parkovisko, kde začína cesta na hrad. Parkovisko nájdete pri renesančnom kaštieli Divín. A na záver ešte jedna dobrá správa: výstup na zrúcaninu je nenáročný a zvládnu ho aj tí najmenší nedočkaví turisti. Cesta ide po červenej značke popri kostole a celá cesta na hrad trvá asi 5 min. A už len malý dovetok – neďaleko je dobre známa vodná nádrž Ružiná.

Hrad Divín

Povesti o vzniku hradu

Podľa Pamätnej knihy obce Divín sa zachovali dve povesti o vzniku hradu. Podľa prvej hrad postavil slovanský vodca. Keďže však nechcel priniesť obeť lesnému duchovi, bol stále brzdený vo svojej práci. Čo robotníci cez deň postavili, to lesný duch v noci zničil. Nakoniec jeden starec navrhol, že tento duch sa len vtedy dá odstrániť, keď najbližšie ráno zamurujú do základov jedno dieťa. To sa i stalo a v stavaní mohli nerušene pokračovať. Pre tento divoký čin tu zdržujúci sa ľud nazval toto miesto Divín. Podľa druhej povesti, ktorá sa zachovala, založil hrad Divín jeden zo siedmych neznámych vodcov. Keďže pri vybudovaní tohto hradu mu pomáhali diabolskí duchovia, z vďačnosti tento hrad pomenoval Divín.

Video zdroj: www.myslovakia.sk
Viac zaujímavých videí nájdete na www.myslovakia.sk