#niesomprasa: Kampaň za čisté slovenské hory a lesy. Nová iniciatíva apeluje na správanie ľudí v prírode

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Na Slovensku odštartovala kamaň za čisté hory a lesy, #niesomprasa

Slovenské hory počas tohtoročnej letnej sezóny čaká príval predovšetkým domácich turistov. Mnohí dovolenkári si plánujú aj oddych v kempingoch a pri obľúbených jazerách. Turistické ciele si chcú vychutnať v čistom prostredí. Lenže to nie je samozrejmosť. Posledné týždne dostala naša príroda zabrať práve vinou človeka a jeho nedbanlivosti. Upozorniť na tento stav chce iniciatíva #niesomprasa, ktorá chce hravou osvetou prispieť k ochrane životného prostredia.

Tohtoročná jar a leto sú pod vplyvom pandémie koronavírusu (nielen) pre slovenskú prírodu nečakanou výzvou. Je ňou nielen výrazne vyšší počet výletníkov, hlavne však následky v podobe odpadkov, ktoré by po nich mohli zostať. A zostávajú. „Keď sa uvoľnili prvé opatrenia počas krízy, mnoho ľudí nadšene vyrazilo do prírody, keďže inam sa chodiť veľmi nedalo. A skúste sa dnes prejsť po turistických chodníkoch a popozerať sa poriadne pod nohy a okolo seba. V tráve sa povaľujú papierové vreckovky, plastové tégliky alebo cigaretové ohorky a z turistických chodníkov sa pomaly stávajú odpadkové koše. Aj preto sme vytvorili iniciatívu Nie som prasa, ktorá už odštartovala aj v Česku, tam počas jedného týždňa zasiahla štvrť milióna ľudí,“ hovorí Michaela Grendelová, jedna z iniciátorov projektu.

V období koronakrízy sa ľudia vybrali do prírody a zanechali v nej po sebe stopy, #niesomprasa

Cieľom iniciatívy je predísť situácii, aby sa z prechádzky lesom nestal výlet na smetisko. „Prevencia je predsa vždy dôležitejšia než riešenie následkov. Príroda sa navyše sama neubráni. Názov #niesomprasa sa môže niekomu zdať drsnejší; o to vlastne ide – prídem z výletu a môžem si s čistým svedomím povedať: nie som prasa,“ doplnila Michaela Grendelová.

Sprievodné video ku kampani nájdete tu.

Odpad je v horách veľká téma

Iniciatíva #niesomprasa vysvetľuje návštevníkom slovenských krajov, ktorí nemajú stopercentné znalosti o pohybe a pobyte v prírode, ako sa v tomto prostredí správať. Autori chcú využiť silu sociálnych sietí a internetu a zasiahnuť maximálny počet výletníkov a turistov. „Čistota hôr je pre nás horských vodcov veľká téma. Pozorujeme zhoršovanie situácie. Snažíme sa všetkým vysvetliť, že čo si na túru prinesú, to by si mali aj odniesť. Nie nadarmo sa teraz spolu so štátnymi lesmi TANAPu zaoberáme vyriešením toaliet v najväčších tatranských dolinách, čo pociťujeme ako veľký problém. Vidíme, koľko úsilia vynakladáme, aby sme získali potravu,” povedal Marek Trávniček, predseda Národnej asociácie horských vodcov Slovenskej republiky, ktorá je jedným z podporovateľov iniciatívy #niesomprasa.

Čo si do prírody donesieš, to si aj zober domov, #niesomprasa

Neprehliadnite:
Objavujeme málo známe lokality Slovenska: Ráztocká hoľa 1565 m.n.m. – Národný park Nízke Tatry.

“Odpad už pre nás nie je dôležitý, často ho bez problémov vyhodíme k susedovi, za tú pomyselnú hranicu, kde sa nás to netýka, teda aj vedľa chodníka v lese. Tento projekt sme vrelo uvítali a sme radi, že čistota našej prírody sa stáva celonárodnou témou. Veríme, že myšlienka prenikne ku všetkým, ktorí sa chystajú na návštevu či už Tatier, alebo akéhokoľvek pohoria na Slovensku,doplnil Marek Trávniček. Iniciatíve dali záštitu aj Klub slovenských turistov i Národný park Muránska planina a postupne sa pridávajú aj ďalšie inštitúcie a združenia.

Príroda potrebuje zodpovedný prístup každého z nás

Projekt na ochranu životného prostredia oslovil aj známe osobnosti. „Ja sa rozhodne usilujem, aby som nebola prasa a nezanechávala za sebou odpadky, čo si do prírody donesiem, to si aj odnesiem. Verím, že nás bude zodpovedných čoraz viac, aby sme sa mali lepšie na tejto planéte,“ reaguje Kristína Tormová, herečka a spisovateľka. „Vítam každý projekt, ktorý chráni svet okolo nás. Vyrastal som v Levočských vrchoch a už od detstva mám blízky vzťah k prírode, mali by sme k nej pristupovať s láskou a s rešpektom. A k tomu vediem s manželkou aj naše deti, verím, že aj z nich vyrastú ľudia s ekologickým cítením. Musíme si uvedomiť, že keď zničíme našu planétu, zničíme aj sami seba,“ zamyslel sa spevák a hudobník Ondrej Kandráč.

Desatoro Cool výletníka, #niesomprasa

Iniciatívu môže podporiť naozaj každý – zodpovedným správaním sa k prírode, šírením myšlienky na sociálnych sieťach či registráciou podpory na webe www.niesomprasa.sk. Základné body iniciatívy #niesomprasa sú spracované formou jednoduchého Desatora cool výletníka. Upozorňujú okrem iného na stopu, ktorú necháva v prírode každý odhodený predmet, hoci sa po čase rozpadne. Čas rozpadu totiž nie je vždy krátky. Papierovej vreckovke to trvá asi päť mesiacov, banánovej šupke ešte o mesiac dlhšie – navyše chemikálie, ktorými býva často napustená, sa tiež dostávajú do prírody. Nočnou morou ekológov/milovníkov prírody sú vlhčené utierky alebo cigaretový ohorok. Ten sa rozkladá aj pätnásť rokov!

www.niesomprasa.sk