Poznáte zelený projekt Sad potomkov v Hontianskych Tesároch?

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Hontianske Tesáre, Sad potomkov

Neveľká obec v Krupinskom okrese – Hontianske Tesáre – začala vlani zakladať jedinečnú záhradu, nazvala ju Sad potomkov. Na voľnom nevyužitom obecnom priestranstve sa obyvatelia rozhodli postupne vysádzať ovocné stromčeky pre každého novorodenca v obcí. Inšpirovali sa storočnicou vzniku Československa, keď naši predkovia z vďaky vysádzali v mestách a obciach lipy. Tu sa však rozhodli sadiť kvalitné odrody ovocných stromov.

Hontianske Tesáre, Sad potomkov

Princíp vzniku Sadu potomkov je veľmi jednoduchý a finančne nenáročný. V jeseni vysadia stromčeky všetkým deťom, ktoré sa v tom roku narodili a opatria ich menami detí. Tak vysadili v roku 2018 prvých 12 stromčekov svojim novorodencom. Na jar sa obyvatelia, rodičia malých detí i občianske združenia, ktoré pracujú v obci, stretnú, aby stromčeky skontrolovali, či sa dobre ujali, odborne ošetrili a dohodli sa napríklad aj na pravidelnom letnom polievaní

Hontianske Tesáre, Sad potomkov

V jeseni sa opäť zídu, aby pod odborným dohľadom záhradkárov vysadili ďalšie stromčeky deťom, ktoré sa narodili v tomto roku. Pribudne tak viac ako desať stromčekov. Každé novonarodené dieťa v Hontianskych Tesároch bude mať jedinečnú pamiatku – vlastný ovocný stromček v rodnej obci.

Neprehliadnite: Rezortu dopravy a výstavby záleží na zelených opatreniach v našich mestách

Okrem toho, že Sad potomkov sa stal ideálnym miestom komunitného stretávania sa, zároveň odmala učí detí (a tiež rodičov), že ich život je spojený s prírodou, ktorú treba chrániť a niečo pre ňu aj robiť.

Hontianske Tesáre, Sad potomkov

Obec na čele so starostkou Danou Kohútovou napĺňa ešte jeden zaujímavý „zelený“ projekt. Iniciovali svojpomocné sadenie jedličiek na verejné priestranstva, popri uliciach a pod. Volajú ich vianočné stromčeky, lebo v čase adventu ich hodlajú každý rok ozdobovať a tak bude celá obec žiariť a tešiť sa na príchod Vianoc.

Hontianske Tesáre, Sad potomkov

Veríme, že tieto finančne nenáročné iniciatívy  Hontianskych Tesárov v prospech prírody i v záujme svojich obyvateľov neostanú osamotené, ale budú inšpirácie aj pre iné obce či mestá.

www.hontiansketesare.sk