Naša prvá tohtoročná noc pod hviezdami bola v lokalite Hrádok pod Vtáčnikom. Aj skalolezci by jasali

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Vtáčnik Noc Na Hrádku

Keďže leto sa tohto roku poponáhľalo, nebol problém prežiť prvú tohtoročnú noc pod hviezdami… Z divokej Bystričianskej doliny v pohorí Vtáčnik, neďaleko obcí Bystričany a Kamenec pod Vtáčnikom, vystupuje ohromná a majestátna skalná stena vrchu Hrádok. Je asi pol kilometra dlhá a asi 100 metrov vysoká. Vzbudzuje naozaj rešpekt. 

Stena je tvorená andezitom a je na nej charakteristická a veľmi zaujímavá odlučnosť tejto sopečnej horniny. V lokalite Hrádok sa kedysi andezit i ťažil. Dnes je stena využívaná ako vďačný cieľ predovšetkým pre skalolezcov, ktorí tu majú vybudovaných viacero lezeckých trás. Hrádok je po Tatrách druhou najväčšou lezeckou oblasťou na Slovensku.

Odvaha nesmie chýbať

Hrádok je zaujímavý aj pre odvážnejších peších turistov. Na vrchol skaliska, mimochodom v minulosti bol považovaný za jedno z najkrajších miest v Česko-Slovensku, totiž vedie zaistená cesta s rebríkmi a reťazami. Výstup je adrenalínový, zato však veľmi pekný. Z vrcholu, na ktorom sa už v pravekých dobách rozprestieralo pohanské hradisko, sa naskytá nádherný výhľad do malebnej Bystričianskej doliny. Východiskom obúbených túr na Hrádok je obec Kamenec pod Vtáčnikom, z ktorej sa treba vydať značeným turistickým chodníkom do ústia Gepňárovej doliny. A odtiaľ neznačenými lesnými cestami až ku skalám. Po výstupe na Hrádok sa dá napojiť na turistickú značku vedúcu na dobre známy vrch Vtáčnik.

Neprehliadnite:
Podskalský Roháč a Temné jaskyne –
Národná prírodná rezervácia ako námet na dobrodružstvo poznania

V okolí a v pešej dostupnosti sa nachádza viacero dobre známych a turistami hojne navštevovakných lokalít, ktoré môžu byť výzvou pre ďašie turistické zážitky. Ich názvy hovoria samé za seba: Jaseňová skala, Pokutský vodopád, Ostrovica, Hrad Sivý Kameň, Žarnov, Prochotký vodopád, Vtáčnik,… Naša prvá tohtoročná noc pod hviezdami (GPS: 48,638836 18,581495) bola naozaj nezabudnuteľná.
O zážitky sa podelil zanietený turista a autor foto a videa Tomáš Grman, KST.